Kamioňák

Magnet na tachografu, zdrogovaný, bez řidičáku. I tak jezdí kamioňáci po Česku

Magnet na tachografu, zdrogovaný, bez řidičáku. I tak jezdí kamioňáci po Česku
Zdroj: Policie ČR

Skoro třicet hodin za volantem bez odpočinku, posilněný dávkou drog. V takovém stavu se po silnici na Bruntálsku řítil šestatřicetiletý řidič kamionu s třiadvacetitunovým nákladem za zády. Policistů řekl, že tak jezdí běžně! Teď nejspíš dojezdil - hrozí mu tři roky za mřížemi.

Dopravní policisté z Bruntálu si minulý týden posvítili na řidiče kamionů. Kontrolovali, zda šoféři dodržují nařízenou dobu řízení a odpočinku a nejvyšší povolenou rychlost. A narazili na odstrašující případ.

V Horním Benešově na silnici mezi Bruntálem a Opavou zastavili kamion, který řídil šestatřicetiletý cizinec. V jakém stavu seděl za volantem, z toho jde až hrůza.

Svoji jízdu začal předchozí den v šest ráno, do Česka se přiřítil bez odpočinku, při kontrole v Horním Benešově měl za sebou 28 hodin nepřetržité jízdy. "Z chování řidiče policisté pojali podezření, zda není pod vlivem návykových látek. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem, ale pozitivní byl orientační test na přítomnost drog," doplňuje policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Související obsah

Kamioňák navíc neměl řidičský průkaz. Prý o něj přišel den před tím na Slovensku, když nezaplatil pokutu za dopravní přestupek.

Ani to nebylo vše. Policisté stáhli data ze záznamového zařízení tachografu a při vyhodnocení aktuálního dne zjistili velmi závažné porušení. Přestože byl právě na cestě, měl řidič měl na tachografu zaznamenánu "dobu odpočinku". "Řidič se policistům doznal, že použil magnet a tím manipuloval se záznamovým zařízením," podotýká mluvčí.

Policisté vyhodnotili předešlých 28 dní a zjistili, že cizinec pravidla porušoval opakovaně. Nejčastěji se jednalo o nedodržení denního odpočinku a zákonem povolené doby řízení, ale také o překročení maximální předepsané rychlosti - v jednom případě byla rychlost až 128 km/hod!

Muž policistům bez okolků sdělil, že porušuje předpisy běžně. V době kontroly měl naloženou soupravu hutním materiálem o váze 23 tun.

Související obsah

Dopravní policisté předali podezřelého kriminalistům, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Od majitele dopravní společnosti policisté vybrali kauci ve výši 100 tisíc korun a přestupek firmy spočívající v neoprávněné manipulaci oznámí na odbor dopravy a silničního hospodářství v Ostravě. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události