Ztroskotání

Monstrum konečně rozřízli: Záběry na vraky aut v útrobách jsou fascinující!

Monstrum konečně rozřízli: Záběry na vraky aut v útrobách jsou fascinující!
Zdroj: SSIR/Profimedia/Barry Barteau/Betty L Haynes

Monstrózní ztroskotanou zaoceánskou loď MV Golden Ray, která už přes rok leží u pobřeží americké Georgie, konečně začali likvidovat. Když vrak rozřízli, v plné "kráse" se ukázala zkáza uvnitř. V útrobách se ukrývá 4200 nových aut, která loď převážela, a pohled na obrovské množství poničených vozů je fascinující. Podívejte se v galerii na konci článku.

Je to jako dívat se na podivnou stavebnici nebo nepovedenou poličku s angličáky - stovky aut poházených a ledabyle naskládaných na sobě. Mnoho z nich úplně zničených.

Ty obrázky ale neukazují žádné hračky. Takhle dopadly čtyři tisícovky skutečných a úplně nových aut, které vloni v září převážela monstrózní zaoceánská loď MV Golden Ray. Ta však svou cestu nedokončila, ztroskotala u pobřeží americké Georgie, kde její vrak už víc než rok leží uvězněný na mělčině.

Po dlouhých měsících příprav konečně náročná operace, která má obrovský vrak z oceánu dostat. Nejprve je ale potřeba dvousetmetrovou loď "nakrájet" na menší kousky. První řez je hotový a ukrojený díl dopravili do přístavu Brunswick. Okamžitě se kolem vytvořil dav zvědavců. A není divu - tohle se jen tak nevidí, záběry na obrovitý kus lodi plný aut skutečně fascinují, naživo musí ta zvláštní podívaná ještě působivější.

MV Golden Ray ukrývá ve svých útrobách údajně celkem 4200 vozů. Podle původních informací mělo jít o auta značek Hyundai a Kia, protože loď patří korejskému koncernu. Fotky z prvního řezu však jasně ukazují, že nešlo jen o korejská auta - na záběrech jsou vidět spíš velké, typicky americké modely značek Chevrolet, RAM, Dodge, někdo v troskách dokonce odhalil luxusní SUV Rolls-Royce Cullinan (tak schválně, jestli ho na snímcích taky najdete…).

Dvousetmetrová loď ztroskotala už vloni 9. září pouhých 23 minut po vyplutí z amerického přístavu Brunswick. Nákladná "záchranná" operace se rozběhla na jaře, ale několikrát se zadrhla a tisíce nových aut dlouhé měsíce trůnily pod hladinou.

Související obsah

Během podzimu se konečně práce rozhýbaly. Ale rozhodně nejde o nic jednoduchého. Vrak obklopily pontony s jeřáby, speciální plavidla a stroje pracující na ropných plošinách. Loď je třeba rozřezat na osm částí, které se postupně přesunou na souš, kde proběhne likvidace zničených vozidel. Každý díl má vážit 2700 až 4100 tun. Podívejte se na přesun první odříznuté části do přístavu:

Operace je pod pečlivým dohledem, při řezání může dojít k explozím a k požárům. V lodi i autech pořád zůstaly hektolitry paliva. Hrozí také, že se auta sesunou do vody. V okolí jsou stále rozmístěné bariéry pro případ úniku paliva a okolí monitorují hlídky na člunech, které odebírají vzorky z vody, ze vzduchu. Další experti pracují na pobřeží.

Související obsah

O krájení se stará gigantický ocelový řetěz, který se pohybuje tam a zpět rychlostí kolem dvou metrů za minutu díky speciálnímu kladkovému systému a dvěma výkonným motorům. Řetěz je navíc nutné postupně zkracovat, aby bylo možné udržet ho napnutý. Jeřáby přitom drží loď ve stabilizované poloze. I tohle "řezání" je vidět na následujících fotkách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ztroskotání

Důležité Události