Hyundai

Kontejnerová loď se rok po havárii stále válí u pobřeží. Je plná tisíců aut!

Kontejnerová loď se rok po havárii stále válí u pobřeží. Je plná tisíců aut!
Zdroj: Profimedia

Monstrózní zaoceánská loď MV Golden Ray ležící u pobřeží americké Georgie ukrývá ve svých útrobách 4200 vozů značek Hyundai a Kia. Ztroskotala vloni v září, nákladná "záchranná" operace se rozběhla na začátku prázdnin, znovu se ale zadrhla. A tak tisíce nových aut dál trůní pod hladinou.

Po opakovaných neúspěšných pokusech o záchranu zůstává u břehů americké Georgie utopený cenný náklad: 4200 aut jihokorejských značek Hyundai a Kia už skoro rok vězí uvnitř převrácené obrovské nákladní lodi. Ta ztroskotala už vloni 9. září pouhých 23 minut po vyplutí z amerického přístavu Brunswick.

Dvousetmetrová loď patří koncernu Hyundai a Korejci se ji už téměř rok marně snaží z mělčiny dostat. Na začátku července zahájili nákladnou operaci, během které měli obrovské plavidlo rozřezat na osm částí, vysvobodit z ní automobily a přesunout je na souš.

Jenomže operace se zadrhla...

Už 3. července dorazila k břehům těžká loď s dvojitým trupem, která měla k místu přepravit dva sedmdesátimetrové portálové jeřáby. Řezání ale ani nezačalo. Posádku, která se měla o demontáž postarat, rozvrátila nákaza koronavirem, postupně onemocnělo nejméně 10 dělníků, včetně nepostradatelných jeřábníků, dalších 50 lidí muselo do karantény.

Další překážkou je začínající hurikánová sezóna. Práce jsou je tak zatím odloženy až do října, píše portál Jalopnik.com.

Související obsah

Příprava demontáže přitom začala původně už letos v únoru. Jenomže experti tvrdí, že jakmile se začne s řezáním, demontáž už nejde přerušit. "Je nezbytné, aby operace probíhala nepřetržitě, jakmile začne řezání," upozornil i velitel pobřežní stráže Efren Lopez.

Golden Ray má být rozdělena na osm sekcí, z nichž každá má vážit 2700 až 4100 tun. Všechna uvězněná auta mají být dopravena na břeh, kde budou sešrotována.

Zdroj: Profimedia

Operace je ale riziková, při řezání může dojít k explozím a k požárům. V lodi i autech pořád zůstaly hektolitry paliva. Hrozí také, že se auta sesunou do vody. V okolí jsou stále rozmístěné bariéry pro případ úniku paliva a okolí monitorují hlídky na člunech, které odebírají vzorky z vody i ze vzduchu.

Škody dosáhnou v přepočtu minimálně 10 miliard korun. Zhruba třetinu si Hyundai bude moci nárokovat z pojistky.

Převrácený vrak se zatím stal turistickou atrakcí, na sociálních sítích lidé sdílejí fotky podivného panoramatu, které monstrum u pobřeží vytváří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události