Dálnice

Úleva nejen pro Moravu za 2 miliardy. Silnici smrti nahradila dálnice

Úleva nejen pro Moravu za 2 miliardy. Silnici smrti nahradila dálnice
Zdroj: TV Nova

Poslední dálniční přírůstek letošního roku hlásí ministerstvo dopravy. Velmi nebezpečný úsek silnice nahradilo jedenáct nových kilometrů dálnice D48. Ta navazuje na D1 od Olomouce a v budoucnosti propojí Nový Jičín, Příbor a Frýdek-Místek.

Ministerstvo dopravy otevírá pro řidiče nový úsek budoucí dálnice D48. Konkrétně jde o 11,5 kilometru za více než dvě miliardy korun mezi obcí Rybí a Rychalticemi před Frýdkem-Místkem. Dálnice tak nahradí nebezpečný úsek původní trasy. "Nových 11,5 kilometru dálnice zvýší bezpečnosti provozu, protože se jednalo o silniční úsek s vysokým počtem dopravních nehod,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Účet čtyřproudého úseku dosavdní silnice je tragický - v posledních letech po ní jezdilo až 30 tisíc aut denně a řidiči tam velmi často riskovali, což vedlo k mnoha nehodám, za posledních 12 let tam zemřelo 23 lidí. Po dlouhá léta se jí tak říkalo "silnice smrti". Už v letech 2001 a 2002 se tam staly dvě tragické nehody, při nichž pokaždé zemřeli čtyři lidé.

Plnohodnotná dálnice by měla být bezpečnější díky rozšíření vozovky i středovému dělícímu pásu se svodidly místo provizorních lan.

Související obsah

D48 ale zdaleka není hotová - silničáři se příští rok přesunou mezi Nový Jičín a Bělotín, kde mají na dálnici přestavět dalších 13,2 kilometru stávající čtyřproudové silnice. Poslední části mezi Novým Jičínem a Rybím je v plánu až na rok 2024. Staví se také dva úseky obchvatu Frýdku-Místku, oba budou dokončeny na konci roku 2022.

Související obsah

Dálnice D48 je součástí transevropské silniční sítě TEN-T a mezinárodní silnice E462 Brno – Český Těšín – Krakov. "Tvoří v rámci Moravskoslezského kraje důležitou dopravní tepnu orientovanou západo-východním směrem, spojuje jižní část Moravskoslezského kraje se střední Moravou na jedné straně, a na druhé straně s Polskem," popsal Havlíček.

Zároveň byl zprovozněn také tři kilometry "dlouhý" úsek silice I. třídy mezi Skotnicemi a Příborem, která míjí mošnovské letiště a propojí dálnici D48 s D1 u Ostravy. Obchvat Skotnice na silnici I/58, který stál téměř půl miliardy, zajistí odvedení tranzitní dopravy z centra obce, díky čemuž dojde k výraznému snížení hluku i emisí. Na úseku je i 150 metrů dlouhý hloubený tunel pod Prchalovem.
 

Související obsah

Bilance letošní dálniční výstavby tak zní: 21 zprovozněných kilometrů nových dálnic - kromě úseku D48 jsou to další dva úseky karlovarské D6. Silničáři také dokončili 24 kilometrů obchvatů měst a zprovoznili přes 21 kilometrů zmodernizované dálnice D1.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události