Parkoviště

Parkoviště u obchodů jsou past! Řidiči si z pravidel nic nedělají! VIDEO

Pravidlo pravé ruky. Jedna z prvních pouček, které do nás vtloukají instruktoři v autoškole. Jenže na parkovištích u nákupních center jakoby pro většinu řidičů přestalo platit. Možná i proto, že většina z nich hledá nejlepší parkovací místo a na předpisy v tu chvíli nemyslí.

Červené auto TN.cz projelo před obchodním centrem Metropole Zličín desetkrát jednu a tu samou křižovatku. Bylo v pozici, kdy mělo mít přednost zprava. Během experimentu se v kritickém bodu střetlo se čtrnácti vozidly - čtyři zastavily, deset z nich suverénně projelo dál.

"Řidiči naprosto mylně definují silnici, která vede rovně, jako hlavní. Pak už je to jen otázka náhody, jestli šofér, který má přednost v jízdě včas zareaguje a té přednosti se vzdá ve prospěch bezpečnosti silničního provozu," vysvětluje dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

Obchodní centra na přednost zprava upozorňují u vjezdu a někdy také využívají dopravní značky na zemi. Řidiči jsou ale nepozorní a často si myslí, že za závorou už se na pravidla nehraje.

"Lepší situace nastává, když oba řidiči zastaví a gesty se domluví, kdo pojede první. Pak jsou tu ale ti, kteří se chovají agresivně a přednost si vynucují. Na parkovištích ale pořád platí pravidla silničního provozu," upozorňuje Budský.

Do prekérní situace se řidiči dostávají také při výjezdu z parkoviště, kde je víc turniketů vedle sebe. Pokud auta vyjedou naráz a silnice se zužuje do jednoho jízdního pruhu, najednou neví, jestli uplatnit zip nebo přednost zprava.

"Tam, kde nejsou namalované pruhy na silnici platí, že ten, kdo se zařazuje do pruhu průběžného, nesmí ohrozit řidiče, který už v tom pruhu jede. Ale když je silný provoz, tak by se šoféři v průběžných pruzích měli chovat kolegiálně a tu a tam ostatní pustit," připouští dopravní expert.

Související obsah

Provoz na parkovištích často komplikuje i samotný proces parkování. Někteří řidiči špatně odhadují prostor mezi auty, a pak se několik minut snaží napasovat tam, kam se nevejdou. 

"Člověk by se neměl snažit nacpat hned do první mezery, na kterou narazí. Pokud se parkuje kolmo, tak doporučuji najíždět do té mezery pozadu, protože člověk vidí dobře za sebe i kolem sebe. Rychlost při parkování se nereguluje plynem, ale spojkou. Čím výš je pedál spojky, tím rychleji jedeme," uzavírá Roman Budský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události