Parkování

Nákupní horečka vrcholí. Návod jak přežít vánoční parkování

Nákupní horečka vrcholí. Návod jak přežít vánoční parkování
Zdroj: Profimedia

Poslední týden před Vánoci kulminuje nákupní horečka. Veškerá parkoviště praskají ve švech. Stojí se dlouhé fronty, abyste se dostali dovnitř nebo ven. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou zvládnout peklo na parkovištích.

Jestliže hledání parkovacího místa v centru Prahy trvá normálně 10-15 minut, v předvánočním čase počítejte s mnohem delší dobou. A komplikace se dají očekávat i v dalších městech a u nákupních center. U výjezdových bran parkovišť se tvoří dlouhé kolony a nastávají zmatky se ztracenými nebo nezaplacenými parkovacími lístky. Ve svých časových plánech si nechte dostatečnou časovou rezervu na parkování i na opuštění parkoviště.

Související obsah

Pokud se vydáváte někam, kde neznáte parkovací pravidla, je dobré se s nimi seznámit dopředu na internetu. Mnoho parkovišť u obchodních center a supermarketů je zdarma. Čím exponovanější místo, tím je doba zdarma kratší a následná hodinová sazba vyšší. Při parkování na ulici ve městech platí, že čím blíže centra parkujete, tím větší částku za hodinu si musíte připravit.

"Někde je dokonce nutné mít nainstalovanou aplikaci v mobilním telefonu. Bez ní nemůžete v některých zónách zaplatit a musíte najít jinou zónu, například s parkovacím automatem. Seznámení s možnostmi parkování v místě vám pomůže ušetřit peníze za parkovné i za pokuty," radí na téma parkování nejen v Praze Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Když dojedete na parkoviště, zapamatujte si, kde jste svoje auto nechali. Ve stresu, který parkování v této době často přináší, může paměť zklamat. Vyfoťte si na mobil číslo či barvu zóny nebo jiný identifikátor. Je to důležité hlavně na velkých a několikapodlažních parkovištích. Chytré telefony propojené s autem někdy nabízejí možnost “zapamatovat si místo zaparkování“. Prověřte, jestli to ten váš umí. Je to praktická věc, která se může hodit i při cestě na vánoční trhy do zahraničí či do měst, kde to neznáte.

Parkovací lístek mějte raději u sebe a uložte jej například do peněženky. Nebudete pro něj muset běžet do auta, když překročíte dobu zdarma. Pokud si nejste jisti, zda ještě stíháte volné parkování, raději zkontrolujte lístek u automatické pokladny. Vyhnete se trapné situaci, kdy se před vámi závora neotevře a ostatní řidiči netrpělivě troubí.

Nikdy se nevracejte k autu, abyste do něj uložili nakoupené dárky. Zatímco budete pokračovat v nákupech, mohou nenechavci číhající na tuto příležitost zmařit vaše úsilí a připravit vás o sváteční náladu, čas i peníze. Nechávat jakékoliv cennosti v autě není dobrý nápad.

Související obsah

Dávejte také pozor na špatnou viditelnost. Některá parkoviště jsou hůře osvětlena, v podzemních garážích se zase můžou zamlžit okna a zrcátka kvůli vysoké vlhkosti. Pomůže otevřít boční okna, zapnout stěrače a vyhřívání. Dávejte pozor na roztržité chodce, kteří se soustředí na nákupní seznamy víc než na provoz, nebo na rozdováděné děti.

"Pokud máte možnost, volte si své parkovací sousedy podle stavu jejich auta. Je pravděpodobné, že u aut v dobrém stavu budou řidiči i k sousedním vozům ohleduplní a nebudou do nich třískat dveřmi. U špinavého a otlučeného vozu s dětskými sedačkami nečekejte příliš velkou ohleduplnost a starost o dveře," popisuje zkušenosti Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události