Škoda Auto

Legendární 130 RS, Tudor i Trekka. Ve Škodovce se bude slavit i v roce 2021

Legendární 130 RS, Tudor i Trekka. Ve Škodovce se bude slavit i v roce 2021
Zdroj: Škoda Storyboard

Automobilka Škoda Auto bude i v nadcházejícím roce slavit řadu výročí. Připomene si 30 let od chvíle, kdy se stala součástí koncernu Volkswagen, ale také 120 let úspěšného angažmá na poli motoristického sportu. Výročí oslaví historické modely i klíčové novodobé octavie či superby.

Škodovka oslaví 120 let úspěšného angažmá v motoristickém sportu. Zahajovala ho v jedné stopě: 29. června 1901 tovární jezdec Narcis Podsedníček v sedle motocyklu Laurin & Klement dokončil zřejmě nejnáročnější motoristický závod té doby, pořádaný na 1196 km dlouhé trati mezi Paříží a Berlínem.

Předchůdci Fabie Rally2 evo

V automobilových soutěžích se dařilo i legendárnímu kupé Škoda 130 RS s motorem u poháněných zadních kol. Před 40 lety zvítězil tovární tým v Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích. Škoda si připsala titul mezi značkami - 27. září 1981 tento šampionát ovládla trojice kupé Škoda 130 RS.

Kvality vozů z Mladé Boleslavi opakovaně prověřila náročná trať legendární Rallye Monte Carlo. Před 85 lety, 2. února 1936, tam dobyl roadster Škoda Popular Sport posádky Z. Pohl / J. Hausman druhé místo ve třídě do 1500 cm3.

Související obsah

Značce se na Rallye Monte Carlo opakovaně dařilo i v následujících desetiletích: před 60 lety zvítězila finská posádka E. Keinäken / R. Eklund s vozem Škoda Octavia TS mezi vozy do objemu 1300 cm , stejnou trofej dobyly vozy Škoda také v ročnících 1962 a 1963. Neuvěřitelnou sérii čtyř vítězství v řadě v rámci téže třídy v Monte Carlu odstartovala před 30 lety dvojice P. Sibera / P. Gross s hatchbackem Škoda Favorit, když k triumfu z roku 1991 přidali nejvyšší příčky i v letech 1992 až 1994.

30 let v koncernu Volkswagen

Právě úspěšná modelová řada Favorit patřila počátkem 90. let k hlavním devizám automobilky, kterou se stát rozhodl nabídnout k privatizaci. Před 30 lety, 16. dubna 1991, se česká značka stala součástí koncernu Volkswagen.

Mladoboleslavská společnost tehdy ročně vyprodukovala necelých 200.000 vozů jediné modelové řady, které vyjížděly ze tří výrobních závodů. V současné době nabízí globálně deset modelových řad automobilů a výrobní kapacity jsou šestinásobné.

Související obsah

Od Tudoru k Superbu

Rok 2021 bude slavnostní pro několik modelů z historie automobilky. Uplyne 75 let od debutu modelu Škoda 1101/1102 "Tudor"(na snímku vlevo nahoře), v mnoha zemí oblíbeného nenáročného vozu, který se výrazně podílel na poválečném rozvoji automobilky.

Tradici vývoje a výroby automobilů pro specifické potřeby lokálních trhů připomene 55. výročí zahájení produkce novozélandského modelu Trekka (na snímku vpravo nahoře) v roce 1966. Tento předchůdce současných SUV značky Škoda byl vyvinut na technické bázi osvědčeného automobilu Octavia Super.

Související obsah

Novodobá historie modelů Octavia se píše 25 let. V roce 1996 se rozeběhla sériová výroba liftbacku Škoda Octavia, jímž se česká značka s úspěchem vrátila do nižší střední třídy. V současné době je na trhu čtvrtá generace. Další významný krok učinila automobilka před 20 lety, roku 2001 vstoupila modelem Superb do střední třídy.

Škodovky na cestě kolem světa

Před 85 lety demonstrovaly robustnost a spolehlivost mladoboleslavských vozů dálkové jízdy v náročných podmínkách. Korunovala je cesta kolem světa za 97 dní polokabrioletem Škoda Rapid globetrotterů B. J. Procházky a J. Kubiase.

 

Manželé Eva a František Alexandr Elstnerovi ve stejném roce 1936 uskutečnili akci "100 dní v malém voze", během kterých ujeli 25.000 km po USA, Mexiku, ale také Španělsku a dalších evropských zemích litrovým modelem Škoda Popular. Ve stejném roce také započalo dvouleté putování manželů Škulinových napříč Afrikou v uzavřeném modelu Škoda Rapid.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Auto

Důležité Události