Toyota

Francouzi jsou pryč, fabriku v Kolíně převzala Toyota. Hvězdou bude Yaris

Francouzi jsou pryč, fabriku v Kolíně převzala Toyota. Hvězdou bude Yaris
Zdroj: Toyota

Kolínský automobilový závod dvou koncernů francouzského PSA a japonské Toyoty od 1. ledna 2021 plně přechází do vlastnictví Toyoty. Ponese název Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Společný podnik vznikl v roce 2002 a je jedním z největších exportérů.

Francouzi jsou z Česka pryč, ale Toyota pro ně bude ve středočeském Kolíně dál vyrábět malé vozy Peugeot 108 a Citroën C1. Spolu s nimi bude z linek nadále sjíždět i kompaktní sestřenice Toyota Aygo. Hlavní hvězdou se ale stane nový Yaris, kvůli kterému Toyota do kolínské fabriky nabere několik stovek lidí a najede na třísměnný provoz.

V současné době firma investuje více než čtyři miliardy korun do rozšíření kapacity a modernizace závodu. Yaris se v Česku začne vyrábět v průběhu letošního roku. A to včetně hybridní technologie, která bude v závodu novinkou. Kolínský podnik se tak přidá ke všem evropským závodům vyrábějícím vozy na nové platformě TNGA.

Související obsah

"Naše vlastnictví závodu v Kolíně plně reflektuje naši dlouhodobou filozofii vyrábět auta tam, kde je prodáváme, a navazuje na dlouhodobou výrobu vozů Toyota v Evropě. Nová investice a zavedení platformy TNGA a hybridní technologie do kolínského závodu je v souladu s naším dlouhodobým rozvojem a strategií v Evropě," uvedl prezident a CEO Toyota Motor Europe Johan van Zyl.

"Toyota je v Česku již dlouhou dobu významným subjektem nejen v prodejích vozů. Plným převzetím moderního výrobního závodu Toyoty nedaleko Kolína a dalšími investicemi do výroby Toyoty Yaris to nekončí. Pro více než 20 firem sdružených v rámci tzv. Toyota Associated pracuje v Česku více než 9 000 lidí. Patří sem jak vlastní leasingová společnost Toyota Financial Services, tak i Logistické a distribuční centrum na náhradní díly v Krupce a samozřejmě i široké zastoupení dealerů značek Toyota a Lexus a řada dalších společností," popsal ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus Martin Peleška.

Související obsah

V pátek firma v Kolíně představila nové logo a jméno Toyota Motor Manufacturing Czech Republic, vystupovat bude pod obchodním názvem TMMCZ. "Náš závod se dnešním dnem stává plně součástí skupiny Toyota Motor Europe, která má v Evropě v současné době zastoupeno již osm závodů, vývojové centrum a několik logistických center. Zvýšená poptávka po našich vozech a příprava na výrobu nového modelu přinese i zahájení výroby na tři směny od 28. února,“ doplnil prezident TMMCZ Koreatsu Aoki.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události