Palivo

Ceny paliva spadly. Ale pozor, moc dlouho už takhle nízko nevydrží!

Ceny paliva spadly. Ale pozor, moc dlouho už takhle nízko nevydrží!
Zdroj: Getty Images

Cena nafty na českých čerpacích stanicích od začátku roku spadla. Pumpaři totiž započítali snížení spotřební daně, která od začátku roku 2021 klesla o korunu. Zlevňoval i benzín. Řidičům ale radost moc dlouho nevydrží, analytici varují, že přijde zdražování. Hlavně u benzínu.

Před koncem roku šly ceny dlouho nahoru - po Vánocích stál litr benzínu Natural 95 v průměru víc než 28 korun a za litr nafty řidiči dali v průměru 27,50.

Po dvou týdnech je pohled na cenovky u čerpacích stanic o něco pozitivnější - průměrná cena nafty je pod 27,3 Kč za litr a benzín klesl pod 28 korun.

U některých čerpacích sítí je cenový rozdíl ještě výraznější a na plné nádrži nafty tak lze ušetřit proti konci roku i 30 korun.

"Od začátku letošního roku benzín zlevnil o tři haléře na litr, nafta ovšem hned o 25 haléřů na litr. Výraznější zlevňování nafty je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně právě z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo k 1. lednu," popisuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Analytici však upozorňují, že ceny tak nízko nevydrží - zdražování čeká benzín i naftu. "U nafty však bude zdražení mírnější," podotýká člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank s odkazem na pokles spotřební daně.

Biden i omezení těžby

Za opětovným růstem cen je výměna v Bílém domě a očekávané kroky nové americké administrativy prezidenta Joea Bidena.

Ceny na českých pumpách navíc ještě neodrážejí současné zdražování ropy. "Ropa Brent v tomto týdnu zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se jeden její barel prodával za více než 57 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot," upozorňuje Kovanda.

Důvodem růstu cen jsou dodatečné škrty v těžbě, k nimž se v měsících únoru a březnu hodlá uchýlit Saúdská Arábie. Ropy tak na světovém trhu bude méně.

Kam ceny porostou?

Pohonné hmoty mohou v příštích týdnech zdražit až o desetihaléře. "Cenu nafty však bude postupně během dalších měsíců v ČR tlačit dolů zmíněné snížení spotřební daně na ni, které je součástí loni schváleného daňového balíčku. Benzín tak ve výsledku v příštích týdnech zdraží na 28,50 koruny za litr, zatímco nafta na 27,50 koruny za litr," předpovídá ekonom.

Související obsah

Růst ceny ropy podle něj dál podpoří růst poptávky po palivech ve Spojených státech, jejž podnítí vyhlížené kroky nové americké administrativy prezidenta Joea Bidena. "Přes Spojené státy se totiž přelije takzvaná "modrá vlna" – demokraté současně ovládnou Bílý dům, Sněmovnu reprezentantů i právě Senát. Prezidenta Bidena tak nebude nic svazovat v prosazování svého programu," myslí si Kovanda.

Vyhlížený růst zadlužení USA současně vytváří tlak na další oslabování dolaru. "A slabý dolar ve spojení s dodatečným rozpočtovým balíkem opatření Bidenovy administrativy tlačí a potlačí cenu ropy výše," dodává Lukáš Kovanda s tím, že oslabení dolaru vůči koruně nebude tak citelné, aby ve světle saúdských škrtů nebo vyhlídky na další rozpočtový balík v USA zabránilo růstu cen pohonných hmot v ČR.

Ty by však ani tak neměly zdražit nad úroveň 30 korun za litr, neboť je bude nadále tlačit dolů pandemická situace a karanténní uzavírky či omezení jednotlivých ekonomik ve světě.   

Ceny za hranicemi

Ceny pohonných hmot v příštích týdnech zdraží nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích.

Začátkem ledna byl benzín levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší.

Nafta je levnější v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko a také Polsko. V Rakousku je cenově srovnatelná. Na Slovensku, v Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR. 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události