Kamiony

Mladá mechanička mezi kamióny! Vymění i stokilovou pneumatiku

Spojka, rozvodovka nebo diferenciál. To jsou pojmy, ve kterých občas tápou i zkušení řidiči. Pro 18letou Karolínu je ale práce v servisu kamiónů splněným snem. Už teď dokáže levou zadní vyměnit třeba stokilovou pneumatiku.

Karolína Iltisová měla o své budoucnosti jasno už jako malá holka, kdy doprovázela tátu na cestách. 

"Taťka jezdil 25 let s kamiónem a mě to neskutečně chytlo, tak jsem se začala hrabat v motorech a zkoumat, jak to všechno funguje," vypráví s nadšením Karolína.


"Nejstarší dcera si zvolila historii, syn práva, a tohle bylo úplně největší překvapení, které každého tátu potěší. Jen s maminkou to bylo trochu složitější," přiznává otec Petr Iltis.

Související obsah

 
Karolína má před sebou ještě rok školy, ale díky stipendijnímu programu "Mladí profesionálové" chodí na praxi přímo do dílny, kde jí pod rukama projdou opotřebované kamióny.

"Líbí se mi, že nemakám na nějakých cvičných vozidlech. Tady je to o tom, že přijdu na praxi a nikdy nevím, co mi tady za ty kamióny ze silnice přijede, a musím odvést profesionální práci," líčí Karolína.


"Tak enormní nasazení, zaujetí pro značku, ale i outflow okolnímu týmu, to jsem ještě v životě neviděl. Ten ženský element je tu hodně znát. Karolína tady vytváří pohodu a úplně jinou atmosféru," popisuje vedoucí stipendijního programu Radek Kindl.

Související obsah


 
Plakáty slavných sportovců nebo zpěváků u ní v pokoji nečekejte. Karolína má u postele na rozdíl od stejně starých kamarádek třeba boční zrcátko z náklaďáku.


"Kamarádky s tím mají problém, protože já neřeším nic jiného než: 'Ježíši, to byl krásný kamion, viděly jste ho?' A ony na to, že si dneska udělaly nové gelové nehty. To zase nezajímá mě. Já mám úžasný svět a v něm si žiju," rozplývá se Karolína.


Jednou by se Karolína ráda přesunula z dílny za volant a stala se řidičkou kamiónu. Do té doby si chce ale naplno užívat pestrou práci v montérkách.Pokud během praxe zaujme, automaticky si zajistí smlouvu.

"I v těch horších časech, jako je korona, mám práci jistou, protože kamiony jezdit musí, musí nám vozit zboží. A samozřejmě, že se někdy poničí a my je musíme opravit, takže je to skvělá práce," shrnuje Karolína.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události