Zábava

Nejdelší Tatra na světě jezdí v Ostravě. Delší auto v Kopřivnici nikdy nepostavili

Nejdelší Tatra na světě jezdí v Ostravě. Delší auto v Kopřivnici nikdy nepostavili
Zdroj: Tatra Trucks / Liberty Ostrava

Speciální vozidlo Tatra na převoz závitových tyčí dlouhých i přes 24 metrů jezdí od října ve zkušebním provozu v areálu ocelárny Liberty Steel Ostrava. Vůz je světovým unikátem, je to nejdelší automobil Tatra v historii kopřivnické automobilky. Má sedm náprav, z toho hned pět říditelných.

Řidiče pro tohle auto hledali přes půl roku. Nakonec se to podařilo. "Je to výzva řídit takové auto. Už jsem si několikrát projel areál, abych si ověřil, kudy se bez potíží dostanu.  Musím myslet na to, že by zadní část vozidla mohla při větším nájezdu přesáhnout až mimo komunikaci. Nejvíce se zapotím, když potřebuji projet kolem čekajících aut v místech nakládky. Ale díky pěti řiditelným nápravám se i s tímhle kolosem manipuluje překvapivě dobře,“ popisuje šofér Jiří Soldán.

Původně pracoval jako řidič speciálních armádních vozidel, když odešel z armády, hledal práci a shodou okolností se zajímal o možnost nastoupit jako strojvůdce v ostravské huti. Možnost usednout za volant největší tatrovky na světě se mu hned zalíbila.


Podvozek pro unikátní Tatry s celkovou délkou 25,3 metru dodala kopřivnická Tatra Trucks. Speciální úpravy pak podle vlastního technického návrhu provedla frenštátská společnost Partner Ipex, která je zároveň i tradičním dealerem vozů kopřivnické značky.

Související obsah

​Nejdelší vůz Tatra v historii je vybaven vzduchem přímo chlazeným osmiválcovým motorem Tatra o výkonu 300 kW a automatickou převodovkou Allison. K původním šesti nápravám podvozku modelové řady Tatra Force, která se primárně používá u vozidel určených pro těžařství či pro integrované záchranné složky, přidali ve společnosti Partner Ipex další nápravu, aby dosáhli požadované celkové nosnosti vozu přes 70 tun a užitečného zatížení takřka 50 tun.

První čtyři nápravy jsou hnané, dvě přední a poslední tři zadní řízené. To vozu nadstandardní délky umožňuje projíždět zatáčky na vnitropodnikových komunikacích. Součástí technických úprav byla také instalace předsazené krátké upravené kabiny modelové řady Tatra Force, díky čemuž má vozidlo malou výšku a ložná plocha valníkové plošiny může zasahovat až nad kabinu. 

"Tatry jsou tradičně považovány za vozidla do těžkého terénu, ale v tomto případě se využila jiná jejich unikátní vlastnost: Možnost sestavit podvozek pro extrémně dlouhý náklad. Liberty Ostrava jako jeden z nejvýznamnějších metalurgických podniků v ČR je pro nás cenou zákaznickou referencí a nový vůz je příkladem, že tatrovky se hodí skutečně pro nejrůznější role," říká marketingový ředitel automobilky Tatra Kamil Košťál.

Související obsah

​Přestavba trvala zhruba deset měsíců, přičemž i za normální situace je běžná lhůta u speciálních projektů minimálně rok. V tomto případě práce navíc komplikovala epidemie nemoci covid-19 a napjatá situace na automobilovém trhu. Stejně jako podvozek a realizaci přestavby, také většinu subdodávek potřebných dílů zajišťovali výrobci takřka výhradně z Moravskoslezského kraje.

Ocelárna Liberty Steel Ostrava začala speciální vůz poptávat, když se na začátku loňského roku rozhodlo o přesunu konečného zpracování závitových tyčí a jejich příslušenství z Lucemburska do Ostravy. Vozidlo bylo spolu s dalšími technologiemi, například speciálními pilami, součástí investice ve výši 90 milionů korun, která umožňuje provádět v Ostravě finální úpravy závitových tyčí. Jde o výrobu s vysokou přidanou hodnotou.

"Tyče v konečné délce až 24,2 metru se válcují v naší středojemné válcovně, nyní se budou také dále zpracovávat v servisním centru závitových tyčí ostravské hutě. Pro jejich přepravu mezi těmito dvěma provozy jsme objednávali unikátní přestavbu, protože standardní nákladní vozy převážejí běžně produkty maximální délky 13,6 metru. K zákazníkům budou hotové výrobky v nestandardních délkách dopravovat stejně jako v minulosti nadrozměrné nákladní vozy nebo železniční vagony,“ vysvětlil vedoucí centra závitových tyčí Liberty Ostrava Pavel Suchánek.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události