Dálniční známky

Jak budou kontrolovat elektronické dálniční známky? Systém má trhliny!

Jak budou kontrolovat elektronické dálniční známky? Systém má trhliny!
Zdroj: Celní správa ČR

Česko od února definitivně přejde na systém elektronických dálničních známek - ročním nalepovacím kupónům z loňského roku končí platnost k poslednímu lednu. Jenomže se objevují informace, že systém pořád nefunguje tak, jak by měl - celníci nemohou elektronické známky automaticky kontrolovat a platnost prověřují ručně zdlouhavým vyhledáváním na webu.

Systém, který má hlídat platnost elektronických dálničních známek, má trhliny. Celníci prý stále nemohou kontrolovat řidiče za jízdy a problémy měli i policisté.

Policisté přebírali v půlce ledna mobilní zařízení, které má umožnit automatické čtení registračních značek a odhalit řidiče, kteří za dálnici nezaplatili. Portál iDnes však upozornil, že na takovou kontrolu policisté nejsou připraveni a systém nefunguje. Policisté pak ujišťovali, že kontroly začnou naostro se začátkem února.

Jenomže ani teď není vše v pořádku a speciální sady na kontrolu platnosti elektronických dálničních známek nefungují tak, jak by měly. Potíže hlásí pro změnu celníci. Ti měli dostat od provozovatele systému, společnosti Cendis, celkem 15 sad. Při testu jedné z nich se ale projevily technické nedostatky, a celní správa sady proto vrátila zpět provozovateli.

Upozornil na to Český rozhlas Radiožurnál, kterému problémy potvrdil vedoucí dohledu celní správy Petr Müller. "Čekáme, než je dostaneme od firmy Cendis k dispozici. V současné době toto zařízení nemáme. Ověřujeme manuálním způsobem, což znamená lustrací na webových stránkách. Ta kontrola samozřejmě není tak efektivní, jako jsme očekávali od kamerového systému, který bychom měli dostat k dispozici,“ vysvětlil pro Radiožurnál Müller.

Související obsah

Kontrolních sad, které tvoří kufřík s modemem, kamera a tablet, mají mít policisté 43 a celníci 15.

Zařízení je instalované přímo v autě. Kamera na palubní desce snímá registrační značky a díky napojení na databáze hlídka na tabletu okamžitě vidí, jestli má vozidlo zaplaceno. Policistům by se měly ukázat i informace, jestli má technickou kontrolu a povinné ručení a také, zda není v pátrání.

Ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) tvrdí, že funguje alespoň automatické snímání značek pomocí stacionárních kamer nad dálnicemi, i když ani jeho vyjádření není zrovna jednoznačné: "Pokud mám správné informace, je možné platnost známek kontrolovat přes kamery na dálnicích, systém podle mých informací funguje.“

Elektronické dálniční známky mohou řidiči kupovat od začátku prosince. Po necelých dvou měsících se jich podle Cendisu prodalo už přes milion, převážně ročních. Češi za ně zaplatili už zhruba 1,5 miliardy korun.

Proti loňsku tak stále "chybí" zhruba milion řidičů, kteří si zatím známku nepořídili - vloni totiž řidiči koupili na dva miliony papírových kupónů.

Související obsah

Lidé elektronické známky nakupují nejvíce na e-shopu na webu eDalnice.cz (846.344 kusů), výrazně méně se jich prodalo na poštách (103.396 kusů) a čerpacích stanicích EuroOil (87.067 kusů). Od začátku roku mají řidiči možnost kupit si e-známku také v samoobslužných kioscích, v nich se dosud prodalo přes 3.000 kusů.

"Oproti starým ročním už nefunguje kalendářní rok, ale libovolných 365 dnů. Řidiči si tak sami určí, od kdy chtějí, aby jim známka platila. Není tedy nutné pořizovat si ji k 1.2., pokud chci na dálnici až někdy později," popsal výhodu nových e-známek mluvčí Cendisu Martin Opatrný.

Povinnost pořídit si elektronickou známku platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny, která mají nejméně čtyři kola. Pro přípojná vozidla a motocykly tedy motoristé e-známky pořizovat nemusí. Čtyřkolky, i když jsou vedeny jako motocykly, ale dálniční známku potřebují.

Související obsah

Stávající papírové kupóny definitivně skončí v neděli 31. ledna. Cendis upozorňuje řidiče, aby si známku kupovali alespoň s několikadenním předstihem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události