Dálniční známky

Pozor na dálniční známky! Kontroly fungují, dušují se policisté i celníci

Pozor na dálniční známky! Kontroly fungují, dušují se policisté i celníci
Zdroj: TV Nova

V posledních týdnech se objevily zprávy, že kontrola elektronických dálničních známek nefunguje tak, jak má. Policisté, celníci i správce celého systému ale upozorňují řidiče, že před kontrolou jen tak neuniknou.

K poslednímu lednu skončila platnost posledních papírových dálničních známek. Policie a celní správa bude ty nové kontrolovat už jen elektronicky.

Podle některých informací však měly hlídky s kontrolou za jízdy na dálnici problém. Celníci měli dostat od provozovatele systému - společnosti Cendis - 15 mobilních sad, už při testu první z nich se ale projevily nedostatky, a celní správa ji proto vrátila zpět provozovateli. Kontroly tak prováděla manuálně, auta musela zdlouhavě lustrovat na webu - více v reportáži z konce ledna:

Teď už je prý vše v pořádku. Podle státního podniku Cendis už má mobilní sady k dispozici jak policie, tak celní správa. A celníci i policisté tohle tvrzení v úterý podpořili.

Vzkazují, že provádí kontroly elektronických dálničních známek kontinuálně už od 1. ledna. A že už dohromady vybrali na pokutách přes 1,1 milionu korun. Policie ČR od začátku roku řešila celkem 641 přestupků a dohromady za ně vyměřila 540.600 korun, celníci uložili 516 příkazů na místě v celkové výši 596.000 korun.

"Převzetím kontrolních sad se rozšířily možnosti hlídek i o provádění mobilních kontrol a od 1. února 2021 se již nemusí kontrolní hlídky soustřeďovat na papírové dálniční kupony, neboť jejich platnost byla ukončena,“ uvedla zástupce tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Kurková.

Související obsah

Mobilní sady, takzvané "kufry" jsou vybaveny tabletem, speciální kamerou a dalším příslušenstvím. Policie má mít k dispozici 43 sad a Celní správa 15.

Také šéf dopravní policie Jiří Zlý upozorňuje, že "nový systém kontrol elektronických známek znamená pro policisty zjednodušení práce, neboť nebudou odkázání na manuální vkládání registračních známek do databází. V praxi tak bude mnohem jednodušší zjistit vozidlo, které neuhradilo dálniční poplatek a tím i efektivnější postihování řidičů, kteří využívají dálnic bez zaplacení poplatku."

Obě složky ve spolupráci se státním podnikem Cendis prý chystají na půlku února předváděcí akci, při které funkčnost mobilních sad a celého systému kontroly v praxi dostatečně předvedou.

Přesto kvůli legislativě v systému vybírání pokut zůstává mezera. "Systém kontroly elektronických dálničních známek je dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Obojí dělá totéž. Snímá SPZ a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek či nikoliv,“ popisuje mluvčí Cendisu Martin Opatrný.

Související obsah

Informace z mýtných bran mají hlídky k dispozici, pokutu ale mohou vybrat pouze při silniční kontrole. Pokud řidiče bez zaplacené elektronické známky nezastaví přímo na dálnici, pokuta mu nepřijde. "Automatické pokutování jízdy bez dálniční známky zatím v české legislativě není. Případné zavedení je otázkou širší politické diskuse a shody na půdě parlamentu, zda je ve veřejném zájmu zavést tak vysokou míru kontroly pohybu aut," řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


Podívejte se, co k tomu řekl sám ministr dopravy Karel Havlíček:

Policisté i ministerstvo řidiče opakovaně upozorňují, že musí po pořízení elektronické dálniční známky sundat ze skla starý nalepovací kupon, jinak jim hrozí pokuty. Jak nejlépe sundat starou známku? To zjistíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události