Autoškoly

Divný režim v autoškolách: Učit sice můžou, řidičák si ale nikdo neudělá

Autoškoly od úterý ruší závěrečné zkoušky. Vláda totiž znovu upravila protipandemická opatření a zkoušky v autoškolách nakonec minimálně na tři týdny zakázala. Žadatelům o řidičák se tak protáhne čekání nejspíš o několik měsíců.

Autoškoly se minulý týden s ministerstvem dopravy dohodly, že dostanou výjimku a budou moci dál jezdit. Zavedly přísná opatření. "Nikdo z nás se nechce nakazit. Obvinění, že bychom napomáhali šíření pandemie, jsou absurdní. Vnímáme vážnou situaci, stejně jako ostatní, ale jsme schopni si s žáky nastavit podmínky tak, abychom nikoho nevystavovali zvýšenému riziku," říkal v pondělí předseda asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Znovu ho čekalo jednání s vládou. Opět hrozilo přerušení činnosti. Autoškoly proto samy navrhly další zpřísnění - zavedení povinných antigenních testů u zkoušek, kdy by je museli předložit žadatelé o řidičský průkaz, učitelé autoškol i zkušební komisaři.

Související obsah

Vláda nakonec rozhodla poněkud polovičatě - autoškoly sice zůstaly v provozu a mohou dál učit teorii i jízdy, zkoušky jsou ale minimálně na tři týdny zakázané a řidičák teď nikdo nedostane. "Výuka v autoškole je možná. Nikoliv ale konání závěrečných zkoušek. Teoretickou část zkoušky si můžete také trénovat - online - z pohodlí vašeho domova," vzkázalo žákům autoškol ministerstvo dopravy.

Ministerstvo upozorňuje, že v nejvyšším stupni rizika protiepidemického systému (PES) se mohou potkávat maximálně dva lidé a při zkouškách je v autě musí být kromě studenta a instruktora i komisař. Proto prý autoškoly o výjimku přišly.

Související obsah

Vláda doplnila, že během jízd musí mít všichni v autě nasazený respirátor alespoň třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Takové opatření už většina autoškol zavedla předtím. "Velmi obezřetně dodržujeme všechno, co nám v tuto chvíli vláda ukládá. A někdy i nad rámec opatření. Asociace nabádala všechny autoškoly, aby respirátory používaly nejen u zkoušek, ale po celou dobu výuky. Pravidelně dezinfikujeme vozy, řada z nás má ozonizéry, kterými dezinfikujeme auta po každé jízdě, snížili jsme obvyklé počty žáků, děláme mezi jízdami větší pauzy a podobně," popsal v pondělí Horčička.

Vláda už v prosinci povolila teoretickou výuku i praktický výcvik v autoškolách pod podmínkou, že při teorii nepřesáhne počet lidí v učebně 10. Od konce ledna platila povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu u praktických zkoušek.

Související obsah

Autoškoly upozorňují, že kvůli výpadku ve zkouškách se výrazně prodlouží lhůty a desetitisíce žadatelů o řidičské oprávnění budou muset čekat i několik měsíců. Každý měsíc zkoušky běžně absolvuje přes 12 tisíc lidí. A někteří lidé ně čekají už od loňského jara.

Související obsah

Pořadníky vzniklé během loňského vynuceného přerušení provozu se totiž nepodařilo vypořádat. "Nemáme pořád vyzkoušené žáky, kteří třeba autoškolu začínali vloni v dubnu," potvrzuje předseda asociace autoškol.

"Nedomníváme se, že nápor bude takový, že by se nedalo zvládnout," vzkázal ministr dopravy Karel Havlíček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události