Toyota

Toyota má ještě větší problémy než Škoda. V Kolíně musí zastavit výrobu

Toyota má ještě větší problémy než Škoda. V Kolíně musí zastavit výrobu
Zdroj: Toyota

Zprávy o nedostatku dílů nedávno potvrdila mladoboleslavská Škoda Auto. Chybějící polovodiče výrazně komplikují výrobu i Toyotě ve středočeském Kolíně. Bude muset dokonce na čas zastavit linky.

Škodovka v uplynulých týdnech zrušila některé směny, přizpůsobila výrobu. Toyota rovnou linky stopne. Oznámila, že od pondělí se v Kolíně dva týdny nebude vyrábět.

Důvod je stejný: Nedostatek polovodičů, které jsou pro automobilky nezbytné, a na trhu už delší dobu chybí. Situaci ještě zhoršily nečekané únorové přívaly sněhu v některých oblastech USA, které donutily tamní výrobce čipů omezit výrobu. A výpadek se následně projevil v Evropě, potvrzují Škoda Auto i Toyota Motor Manufacturing Czech Republic.

Škodovka si zatím poradila úpravami ve směnách a výrobu operativně mění podle možností. Zatím to zvládá a linky jedou, ačkoli odbory nedávno přišly s tím, že kvůli složité situaci v souvislosti s covidem panují v automobilce dost drsné podmínky, hlavně pro agenturní zaměstnance  - více zde:

Související obsah

Škodovce začátkem roku klesla produkce - v lednu a v únoru ve svých tuzemských závodech vyrobila 140.459 aut, což je o téměř 13 % méně než vloni. Přesto chce výrobu udržet i dál a některá nedodělaná auta zkompletovat, až se dodávky dílů vrátí zase do normálu.

I Toyota v Kolíně podle dat Sdružení automobilového průmyslu vyráběla v prvních dvou měsících letošního roku výrazně méně aut než vloni: 29.036 aut, což je o 28,3 % méně než před rokem. Na začátku března ale posílila směny, aby výrobu nakopla. A také nabírá nové lidi, chystá se totiž na to, že brzy začne vyrábět novou generaci Yarisu.

Jenomže další výpadky v dodávkách udělaly čáru přes rozpočet. Toyota tak vzkázala, že od 22. března na 14 dní výrobu v Kolíně zcela zastaví.

Související obsah

Celkově bylo v prvních dvou měsících letošního roku v Česku vyrobeno 206.695 osobních aut, což je o 13,6 % méně než za stejné období loňska. Meziroční pokles tuzemské výroby je tak dál výrazně nižší než celkový propad trhů v Evropské unii (- 21,7 %).

Nošovický Hyundai hlásí o něco lepší vývoj než konkurenti. V prvních dvou měsících vyrobil 37.200 vozidel (jen o 0,8 % méně než vloni), pokud budeme počítat jen únor, výroba výrazně vzrostla na 18.750 vozidel (o 14,3 % více než před rokem).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události