řidiči

Hrozivá nehoda je varováním. Znáte pravidla, která platí u zastávek?

Hrozivá nehoda je varováním. Znáte pravidla, která platí u zastávek?
Zdroj: AKTU.cz

Celkem 6 zraněných, z toho 4 se středně vážným a 2 s vážným poraněním. Takový jsou následky hrozivé nehody, která se ve středu ráno stala u tramvajové zastávky v pražské ulici Na Petřinách. Znáte pravidla, podle kterých se mají řidiči u zastávek chovat? Podívejte se na ta nejdůležitější.

Příčinou středeční nehody byl zřejmě zdravotní problém řidiče dodávky, který přejel přes tramvajový pás do protisměru a u zastávky srazil pět lidí. Nehodě nejspíš nemohl zabránit. Nic to nemění na tom, že zastávky tramvají a autobusů jsou velmi riziková místa, na kterých by řidiči měl být obzvláště obezřetní. Připomeňte si pravidla, která v okolí zastávek platí.

Jak objíždět tramvaj a jak jezdit v prostoru různých typů tramvajových zastávek? Mnozí šoféři v tom pořád často chybují. Pravidla silničního provozu přitom jasně stanoví, jak se mají řidiči vozidel – motorových i nemotorových – chovat. A definují i to, za jakých podmínek lze stojící tramvaj objet.

Související obsah

"Praxe naznačuje, že je stále mnoho řidičů, kteří mají s některými z uvedených pravidel problémy. Často se jedná o motoristy, kteří žijí v místech, kde tramvaje nejezdí. Pokud přijedou do města, kde je potkají, řada z nich si není s aplikací příslušných zásad jistá,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Jízda v prostoru zastávky

Pokud je zastávka na zvýšeném (resp. sníženém) pásu, jezdí se kolem ostrůvku vpravo. Výjimečně vlevo se smí jet jen tehdy, pokud brání jízdě vpravo překážka nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu.

Ve všech případech pak platí, že při jízdě podél nástupního ostrůvku je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Pamatovat je nutno především na bezpečnost chodců přebíhajících mezi refýží a chodníkem a také na bezpečnost osob stojících na ostrůvku. Často tam bývá málo místa a současně hodně lidí, stačí málo a některá z osob může nechtěně vstoupit do jízdní dráhy projíždějících vozidel.

Zastávka bez ostrůvku!

Tramvaj (ale vlastně každé vozidlo hromadné dopravy – tedy i autobus nebo trolejbus) jedoucí po zvýšeném středovém pásu může zastavit i v zastávce, kde není nástupní ostrůvek. Nastupující i vystupující cestující jsou tak nuceni bezprostředně vstupovat na vozovku. To je pochopitelně nebezpečnější a řidiči aut právě u takových zastávek často chybují.

Pravidla silničního provozu jednoznačně stanoví, že řidič jiného vozidla musí zastavit vozidlo. Pokud je v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich.

V případě tramvají je nutné pamatovat na to, že jedním vozidlem je i souprava tramvají. Pokud se tedy bude např. jednat o dvě soupravy po dvou spřažených tramvajích, zastaví řidič jiného vozidla už za v pořadí čtvrtým tramvajovým vozem. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li cestující, kteří nastupují nebo vystupují.

Související obsah

"Už při příjezdu k prostoru takové zastávky je třeba pamatovat na to, že ještě před zastavením tramvaje mohou cestující vstupovat na vozovku z chodníku. Pokud se dveře tramvaje po odbavení cestujících zavřou, bude nejlépe počkat, až se tramvaj dá do pohybu. Může se totiž stát, že mezi dveřmi uvízne nějaký cestující a řidič tramvaje je ještě jednou před rozjetím otevře. Pokud by se v této chvíli netrpělivý řidič jiného vozidla rozjel, mohlo by snadno dojít ke srážce s vystupujícím cestujícím,“ varuje Roman Budský.

Zastávka u chodníku

Řidič musí zastavit vozidlo i za tramvají, která zastavila u okraje vozovky. Cestující zpravidla vystupují přímo na chodník a z něho také nastupují. V žádném případě nesmí šofér podlehnout pokušení tramvaj ve stanici objet!

Jednak to zakazuje zákon o silničním provozu, jednak to může být velmi nebezpečné. Přece jen osoby vystupující z tramvaje s objíždějícím vozidlem vůbec nepočítají, mohli by tak vběhnou přímo pod kola netrpělivého motoristy.

Je tu ovšem jedna výjimka – tou je dopravní značka IP 23a "Objíždění tramvaje", která označuje místo, kde lze tramvaje stojící v zastávce objíždět zleva.

Jak přejíždět tramvajový pás, kdy předjíždět tramvaj a kdy má tramvaj přednost? Pravidla si připomeňte zde:
 

Související obsah


"Vzhledem k větší váze tramvaje a tím delší brzdné dráze a nemožnosti uhnout mimo koleje doporučujeme být velmi obezřetní a opakovat si "tramvaj má přednost vždy," podotýká portál Bezpečné cesty.


Řidiči dnes také často zapomínají například na vodorovné značení (žlutá plná a přerušovaná čára na hranici silnice nebo obrubníku) nebo místa, kde nesmí podle zákona zastavit a stát - například na přechodu pro chodce a 5 m před ním a nebo právě u zastávky a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky Zastávka autobusu a podobně až 5 m za zastávkou.

Pozor na autobusy!

Velmi nebezpečné situace vznikají i u zastávek autobusů (nebo trolejbusů). Řada řidičů se snaží za každou cenu autobus v zastávce objet, aby neztratili čas. Může ale dojít ke sražení chodců nebo nehodě s protijedoucím autem.

Nejbezpečnější řešení je přitom docela jednoduché: Jak správně zastavit u zastávky MHD? Podívejte se:

Pokud autobus zastaví u chodníku, je možné ho předjet. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta. Proč raději nepředjíždět autobusy v zastávce? Zjistíte zde:

Za autobusem s označením upozorňujícím na přepravu dětí, který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit vždy - takto označené vozidlo hromadné dopravy v zastávce předjíždět nesmí! Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. A také řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy. "Nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí," podotýká portál Bezpečné cesty.

Pokud se vozidlo hromadné dopravy osob rozjelo a chce se vrátit ze zastávky na silnici, musíme mu dát přednost. Nesmí nás však ohrozit.

Nebezpečná zastávka mimo obec

Velmi rizikové jsou i zastávky mimo obce, na kterých chybí takzvaný záliv a autobusy u nich zastavují přímo v jízdním pruhu. Podívejte se, proč si dát v okolí takových zastávek dobrý pozor:

Nejzásadnější pravidlo pro opatrnou jízdu kolem zastávek platí i obecně - nedefinuje ho zákon, ale dobří řidiči se ho drží: Vždy předvídejte chyby ostatních!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidiči

Důležité Události