Domácí

Inspektoři ČOI kontrolovali benzínky, odhalili nekvalitní pohonné hmoty

Inspektoři ČOI kontrolovali benzínky, odhalili nekvalitní pohonné hmoty
Zdroj: Profimedia

Nové výsledky kontrol pohonných hmot na českých benzínkách představila Česká obchodní inspekce (ČOI). Za leden a únor neprošlo celkem 12 vzorků.

Celkem 216 kontrol z benzínových stanic mají za sebou inspektoři ČOI letos v únoru. "Jakostním požadavkům nevyhověly 4 odebrané a kontrolované vzorky, což v celkovém hodnocení představuje 1,9 procenta nevyhovujících vzorků," zhodnotil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.


Inspektoři ale vůbec neodebírali vzorky FAME (česky označované MEŘO), směsné motorové nafty, motorové nafty B10, motorové nafty s vysokým obsahem FAME, parafinické motorové nafty, bio-CNG, LNG a bio-LNG. Důvodem je dle Fröhlicha vývoj na trhu s pohonnými hmotami.

Všechny nepřijatelné vzorky patřily k LPG a Ethanolu E85. "ČOI v únoru 2021 uložila v jednom případě zákaz prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení stanovené prováděcím právním předpisem, zvláštními právními předpisy a českými technickými normami. Opatření bylo vydáno na 10 024 litrů pohonných hmot v hodnotě 269 645,6 korun," vyložil Fröhlich.

Související obsah


Celkem polovinu nekvalitních vzorků odebrali inspektoři na Vysočině a v Jihočeském kraji. Jeden vzorek spadal pod inspektorát pro Ústecký a Liberecký kraj a jeden pod Královéhradecký a Pardubický.


Za leden a únor zkontrolovali inspektoři celkem 434 vzorků, nevyhovělo 12, z toho nevyhověly jeden vzorek benzínu Super 95, pět vzorků nafty, pět vzorků LPG a jeden vzorek ethanolu E85.

Ceny pohonných hmot raketově rostou. Podívejte se na březnovou reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události