Domácí

Žadatelé o řidičák se mohou hlásit ke zkouškám. Neví, kdy na ně přijde řada

Desítky tisíc lidí, kteří čekali na závěrečné testy v autoškolách a řidičské průkazy, se už mohou po zrušení nouzového stavu opět hlásit ke zkouškám. Přítomnost komisařů u zkoušek zakázala kvůli pandemii vláda na začátku března.

Autoškoly fungovat mohly, závěrečné zkoušky s komisařem se ale odkládaly. A tak počet žadatelů o řidičský průkaz, kteří už absolvovali všechny jízdy i písemné testy, každým dnem narůstal. "Cirka asi dvaceti lidí se to u nás týká," prozradil instruktor Roman Tlapák.

V celém Česku na závěrečnou zkoušku čeká okolo 35 tisíc lidí. Kdy na všechny dojde řada, nevědí ani provozovatelé autoškol. "Vyčkáváme až nás osloví magistrát, protože už jsme tam měli nahlášené lidi," říká Tlapák. 

Kvůli obrovskému počtu žadatelů budou zkušební komisaři v řadě měst pracovat i 12 hodin denně. "Ta kapacita zkušebních komisařů nebude dostatečná na to, aby se to změnilo během jednoho, dvou, tří měsíců. To určitě bude trvat mnohem delší dobu," vysvětluje provozovatel autoškoly Václav Kovář.

Související obsah

Žadatelé o řidičský průkaz na motorku mohli zkoušku skládat až po půl roce. "Vznikly odklady zkoušek z důvodu nepříznivého počasí. Pak přišel zákaz provozu autoškol," konstatoval Kovář.

Závěrečné jízdy se po šesti měsících dočkal i Patrik z Českých Budějovic. "Mám od 3. října splněné testy a čekám na jízdy kvůli vládním opatřením. Teď, když si člověk sedne na motorku, tak s tím určitě bude mít problém," svěřil se televizi Nova.

Související obsah

Řada takových čekatelů si proto přiobjednala kondiční jízdy. Jen na závěrečné zkoušky na náklaďák nebo autobus čekají tři tisíce lidí. Nemohou kvůli tomu nastoupit do nové práce. "Vlivem pandemické situace mnozí z nich přišli o zaměstnání. Snaží se udělat si řidičský průkaz, aby mohli nastoupit do jiného zaměstnání," vysvětluje Kovář. 

V autoškolách jsou dál povinné respirátory. Naopak test na covid si žáci autoškol dělat nemusí.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události