Domácí

Třikrát a dost! U autoškol se omezí počet zkoušek na řidičský průkaz

Neomezené pokusy o získání řidičského oprávnění zřejmě od prázdnin skončí. Vystřídá je pravidlo "Třikrát a dost". Pokud tedy uchazeč ani napotřetí před komisaři neprokáže své znalosti, bude muset opakovat kurz. Podle kritiků však změna přichází v době, kdy na zkoušky čekají tisíce lidí, kteří je nemohli skládat v době nouzového stavu.

S možností, že by celý kurz v autoškole musela opakovat, a tím pádem i zaplatit, počítá i budoucí řidička Michaela Podskalská. Podle ní novela vyvine větší tlak na žáky autoškol, a tak budou k samotnému kurzu přistupovat pečlivěji.


"Já si myslím, že ve stresu víc budu, jak během těch jízd, tak zkoušek, ale myslím si na druhou stranu, že na silnicích bude bezpečněji a budu více připravená, až budu mít řidičský průkaz," řekla žákyně autoškoly Michaela Podskalská.


"Je to narovnání podmínek pro všechny autoškoly. Ve větších městech, kde bylo více autoškol, docházelo k tomu, že studenti nedostávali takový prostor zkoušky opakovat," mínil majitel autoškoly Lukáš Spurný.

Související obsah


V současné době čeká asi 35 tisíc lidí na zkoušky, které nemohli absolvovat v době nouzového stavu. Těch se změna už nedotkne, každý měsíc ale přibývá dalších zhruba tisíc nových žadatelů. A ty už novinka nemine.


Mezi nejčastější chyby studentů v závěrečných jízdách patří, že si vůbec před jízdou nerozsvítí, nedbají přednosti zprava a na stopce nezastaví.


"Omezit počet pokusů je cesta, která je v oblasti jakéhokoliv vzdělávání správná. Podle statistik 97 procent uchazečů to je schopno zvládnout," zhodnotil ekonom Petr Studnička.

Související obsah


"Samozřejmě má to i druhou stranu mince, zvyšujeme tlak na žadatele, nicméně 96 procent z nich v průměru to zvládne napoprvé, nad zbytkem zvyšujeme bič," sdělil předseda Asociace autoškol (AAČR) Aleš Horčička.


Asociace autoškol prý registruje velké rozdíly v dodržování zkouškových lhůt. Někde se čeká na zkoušky pár dní, jinde, například v Praze, i několik týdnů. To by teď chtěla změnit.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události