Agresivita

Zatrub na ni, dělej! Agresivitu mají řidiče odnaučit nekorektní VIDEA

Když se instruktor v autoškole trochu utrhne ze řetězu a začne žáky připravovat na agresivní život "tam venku", nemůže to skončit dobře. Otázkou je, pro koho. Naštěstí je to pořád jenom autoškola a na sedadle spolujezdce sedí komik Tigran Hovakimyan.

Z dat České asociace pojišťoven (ČAP) vyplývá, že přibližně každý pátý majitel vozu ve věku 18 let způsobí dopravní nehodu. U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5 krát vyšší, než je průměrná nehodovost v Česku. Příčin dopravních nehod je celá řada a nadměrná agresivita je bezpochyby jednou z nich.

ČAP tak rozjela další kolo kampaně, která má na agresivitu za volantem upozorňovat a zároveň pomáhat ji řidiče třeba i odnaučit. Zveřejnila sérii nekorektně vtipných videí se stand-up komikem Tigranem Hovakimyanem. "Vždyť je tu padesátka, a ty jedeš snad minus dvacet,“ hlásí Tigran Hovakimyan v jednom z nových spotů, ve kterých jako instruktor autoškoly učí mladé řidič, jak být na silnicích pořádně nekompromisní. První z videí si můžete pustit v úvodu článku, další dvě najdete níže.

Asociace pojišťoven cílí právě na mladé řidiče, kteří jsou podle ní za volantem výrazně rizikovější. Videa mají s nadsázkou připomenout, jaké chování za volant nepatří. Režie nových spotů se ujal Pavel Soukup, autor seriálu #martyisdead, oceněného mezinárodní cenou Emmy.

"Chceme poukázat na to, jak hloupě může jejich bezhlavé jednání za volantem vypadat, a přesvědčit je, aby se podobného chování na silnici vyvarovali,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Související obsah

Průzkum ČAP ukázal, že k agresivitě se nechá během jízdy vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let. Vadí jim cyklisté, pomalejší řidiči a bezdůvodná jízda ostatních v rychlém pruhu. Řada z nich se ale přiznala i k vlastním prohřeškům. Přes 80 procent z nich si občas nedělá starosti s maximální povolenou rychlostí, 60 procent se někdy záměrně tlačí na auto před sebou a polovina se přiznala i k předjíždění na poslední chvíli. Každý šestý dokonce zrychlí, jakmile se někdo snaží je předjet.

Související obsah

"V průzkumu navíc mladí respondenti hodnotili závažnost všech agresivních projevů na desetibodové škále vždy značně níž než zbytek populace. Zároveň však k sobě byli poněkud kritičtější a své nevhodné chování si uvědomují lépe než starší řidiči. Všechna tato čísla nám ukazují, že mladí si jen nedokážou spočítat, jaké následky může, byť občasné, nevhodné chování za volantem mít,“ shrnuje Matoušek.

Partnerem kampaně ČAP Agresivita zabíjí jsou Besip a Policie ČR. "Mladé řidiče je vždy potřeba zaujmout, oceňuji proto styl, jakým se realizační tým se spoty vydal,“ míní Tomáš Neřold, vedoucí oddělení Besip ministerstva dopravy. "S mladými je ale také potřeba pracovat individuálně. Velmi bych se proto přimlouval, aby příprava na reálné krizové situace měla větší prostor při výuce v autoškolách. Ať už v praxi, nebo pomocí takzvaných hazard perception videí, díky nimž se budoucí řidiči snáze naučí rozpoznávat nebezpečí,“ dodává.

Související obsah

Podle Neřolda by zkrotit ego za volantem mladým řidičům mohla pomoci i setkání s dopravními psychology, kteří mohou vysvětlit, jak při řízení pracuje hlava a jaké má každý z nás limity.

Dle statistik dopravní policie přibližně 133 smrtelných nehod ročně způsobí řidiči do 30 let a téměř 18 procent všech nehod zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu. "Mladí řidiči jsou často nevybouření, neohleduplní a přeceňují své řidičské schopnosti. Dvacet osm hodin jízd v autoškole z nikoho zkušeného řidiče neudělá, závěrečná zkouška může být jen dílem náhody. Umět řídit auto dopředu nestačí, řidič musí umět reagovat a být i mentálně připraven na situace, které provoz přináší,“ říká šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Související obsah

I podle něj je důležité zapojení dopravních psychologů do procesu dalšího vzdělávání mladých řidičů a velký význam má i praktické vyučování techniky jízdy, při kterém se řidičům názorně ukáže, jak se chovat v krizových situacích. "Jsem nakloněn i tomu, aby se čas od času zveřejňovaly záznamy nesprávné jízdy, které v provozu zachytí policejní kamery. Takové záběry mohou sloužit jako účinná výstraha před hazardováním se životem,“ dodává Jiří Zlý.

Související obsah

Kampaň Agresivita zabíjí byla spuštěna 17. září 2020. Staví zejména na emotivních televizních a rádiových spotech, popisujících konkrétní nebezpečné situace způsobené agresivními řidiči, které mají fatální následky, a to nejen pro samotné účastníky dopravních nehod, ale i pro jejich blízké. Spoty, které můžete najít i zde, doplňuje i bannerová reklama a tištěná inzerce. Na webu www.agresivitazabiji.cz lze také vyzkoušet své řidičské vlastnosti pomocí testu agresivity, který ČAP připravila ve spolupráci s dopravními psychology. Veškeré aktivity v rámci kampaně jsou financovány z Fondu zábrany škod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Agresivita

Důležité Události