Alkohol za volantem

Za jak dlouho vyprchá 5 piv? Experti šokovali řidiče, svoje údaje ale hájí

Za jak dlouho vyprchá 5 piv? Experti šokovali řidiče, svoje údaje ale hájí
Zdroj: Profimedia/CDV

Brněnské Centrum dopravního výzkumu zveřejnilo jednoduchou tabulku, ve které ukazuje, jak dlouho trvá než průměrný člověk odbourává alkohol. Ilustruje to na počtu vypitých dvanáctistupňových piv. A výsledné časy řadu řidičů šokovaly.

Když si dáte jednu "plzničku", potrvá 2 hodiny a 45 minut, než alkohol zcela odbouráte a budete moci v pohodě usednout za volant. Platí to pro průměrného dospělého muže. U žen je potřebný čas ještě skoro o dvě hodiny delší.

Když si takový průměrný muž dá těch piv pět, odbourávání potrvá dokonce skoro 14 hodin. A po vypití deseti dvanáctek byste správně nesměli za volant přes 27 hodin!

Vyplývá to z přehledu, který zveřejnilo Centrum dopravního výzkumu (CDV). A u řady řidičů to vzbudilo bouřlivé reakce. Uvedeným časům mnozí z nich odmítají věřit.

Hodnoty v tabulce jsou orientační a metrika je jednoduchá - s každým dalším vypitým pivem se čas pro odbourání alkoholu prodlužuje o dvě hodiny a 45 minut u mužů a o 4 hodiny a 31 minut u žen. Právě taková přímá úměra vyvolala kritiku.

"Vzít dva časy, vytrhnout je z kontextu (v tom lepším případě, pokud si je autor grafiky nevycucal přímo z prstů) a násobit je na kalkulačce dvěma dokud nezaplním celou stránku... To chce opravdu vysokou odbornost. Protože takhle dokonale lineární závislost v živých organismech nezvládla vymyslet ani matka příroda," znehodnocuje tabulku jeden z kritiků na sociálních sítích. Podobně uvedené údaje shazují i další.

Související obsah

CDV však svůj výpočet hájí. "Odbourávání alkoholu je odvozeno od mezinárodně uznávaného výpočtu od Erika Widmarka (Widmarkova formulka). Tento výpočet počítá s průměrnou tělesnou konstitucí a funkcí orgánů, které jsou za odbourávání odpovědné (játra). Do výpočtu se zahrnuje výška a váha jedince a současně množství požitého alkoholu (v 5 procentním pivu – přibližně dvanáctistupňové pivo o objemu 0,5 l je 20 g čistého alkoholu). Dospělý muž o výšce 180 cm a 80 kg odbourá za hodinu 8 g alkoholu. Uvedená doba je počítána od začátku požívání alkoholického nápoje. Ve výzkumu jsme počítali s těmito i mnoha dalšími aspekty, které výsledek ovlivnily," vysvětluje CDV.

Související obsah

A čísla se v podstatě shodují s údaji Besipu, který uvádí stejné časy po vypití dvanáctistupňového piva u průměrného muže (tentokrát tedy 85kilového):

I průměrné ženy:

Tabulky Besipu ukazují orientační časy i pro jiné druhy alkoholu, než je pivo.

Právě druh alkoholu je jedním z aspektů, který může výsledek ovlivnit. Obecné výpočty jsou opravdu jen orientační. Například šumivé nápoje nebo míchané drinky se sodou či minerálkou vyprchají rychleji, naopak pomaleji odbouráte silně oslazené a sladové pití. Pomalejší je i odbourávání studenějších alkoholických nápojů. Samozřejmě rozhoduje i fyzická konstituce a dokonce psychická kondice konzumenta. Samotný proces odbourávání v organismu je značně individuální. Vliv má aktuální zdravotní stav i užívání některých léků.

Související obsah

Obecně platí, že muž za hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na každý kilogram své váhy, žena za stejný čas 0,085 gramu alkoholu na kilogram váhy. Podle jiného způsobu orientačního výpočtu je průměrná doba odbourávání alkoholu přibližně 0,15 promile za hodinu. Spočítat si to může orientačně každý sám - množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu v nápoji a vydělte hmotností v kilogramech, vynásobenou konstantou podílu vody v organismu (pro ženy 0,49 a pro muže 0,58).

Související obsah

Zmíněná Widmarkova metoda počítá ještě s jiným vzorcem: Obsah alkoholu v krvi = množství alkoholu v gramech / tělesná váha v gramech vynásobená konstantou (tentokrát 0,55 pro ženy a 0,60 pro muže), to celé vynásobené ještě stovkou. Pro takový vzorec je ale nejdřív nutné přepočítat vypitý alkohol na gramy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události