Domácí

Inspekce odhalila nekvalitní paliva! Tady raději netankujte. PŘEHLED

Inspekce odhalila nekvalitní paliva! Tady raději netankujte. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní inspekce (ČOI) od začátku roku uložila pokutu 9 čerpacím stanicím. Nejčastějším problémem, který inspekce zjistila, byl několikanásobně nižší bod vzplanutí prodávané nafty. Zjistěte, kde je lepší netankovat.

Z 9 čerpacích stanic, kterým ČOI udělila pokutu kvůli porušení některého z platných nařízení, dostala největší sankci OMV Česká republika a také Ludvík Zucha. Inspekce každé benzínce vyměřila pokutu 300 tisíc korun. Důvodem bylo nadlimitní množství síry v palivu.

V motorové naftě třídy B se podle informací ČOI nesmí vyskytovat více než 11,8 mg síry na kilogram. Například u zmíněného Ludvíka Zuchy bylo množství povolené síry překročeno skoro pětinásobně.

Související obsah

Palivo, které nesplňovalo limitní hodnoty, nabízely také na benzínce v Nové Vsi v Horách, Třebíči, Českých Budějovicích nebo Pískové Lhotě. Celkově dostaly tyto čerpací stanice pokutu 300 tisíc korun.

Pokutu 140 tisíc korun dostala i společnost CARGAS Oil v Moravské Chrástové. Na této pumpě byl zjištěn u paliva výrazně nižší bod vzplanutí, než udávají směrnice. Za tento prohřešek dostala pokutu 150 tisíc také čerpací stanice společnosti ZARIS s.r.o. v Praze.

Česká obchodní inspekce na svých stránkách pravidelně zveřejňuje pokuty pro čerpací stanice, které jsou již pravomocné. Dříve, než je sankce pravomocná, je zveřejnit nelze – výše pokuty se totiž například s odvoláním může ještě změnit. Podle vyjádření mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha pro TN.cz počet benzínek, které nějakým způsobem porušily nařízení, trvale klesá.

V minulém roce Česká obchodní inspekce zkontrolovala na českých čerpacích stanicích 2251 vzorků. Normám nevyhovělo 12 z nich a ČOI zakázala prodej více než 30 tisíc litrů pohonných hmot v hodnotě téměř milionu korun.

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události