Bezpečnost

Policisté na českých silnicích výrazně přiostří. Na co si musí řidiči dát pozor?

Policisté na českých silnicích výrazně přiostří. Na co si musí řidiči dát pozor?
Zdroj: TV Nova

Policie varuje řidiče, že v nejbližších dnech výrazně zvýší dohled na bezpečnost v silničním provozu.  Chce tak mít pod kontrolou hromadné "stěhování národů" na začátku prázdnin. I experti varují, že letní prázdniny jsou tradičně na silnicích hodně rizikové.

Během letních prázdnin umírá na českých silnicích každý rok kolem 120 lidí, zhruba třetina z nich kvůli nepřiměřené rychlosti. Přes 500 osob se při nehodách  v červenci a srpnu těžce zraní. Ano, letní prázdniny jsou hodně rizikové.

"Po rozvolnění protiepidemických opatření se citelně zvýšila intenzita provozu a bohužel se to projevuje i ve statistice fatálních nehod, kde počet obětí od května citelně narostl. Nyní je před námi na silnicích kritické období roku. Mezi největší zabijáky patří nepřiměřená rychlost, nepozornost za volantem a přehlédnutí jiného vozidla či chodce, kterému řidič nedá přednost. Právě na tyto chyby by řidiči měli dávat největší pozor,“ varuje vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Policisté jsou na letní "zmatek" na silnicích připravení. "Ze zkušeností z minulých let policisté předpokládají, že i letošní prázdninové dny, hlavně přelom června a července, budou spojeny se zvýšeným počtem dopravních nehod a jistou mírou agrese v silničním provozu," popisuje policejní mluvčí Hana Rubášová.

Související obsah

Hned na začátku července tak policisté spouštějí celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci. "Kontroly budou probíhat ve vytipovaných dnech a stanovištích na území celé České republiky," potvrzuje Rubášová. S policejními hlídkami musí řidiči počítat hlavně na silnicích s vyšší intenzitou dopravy, komunikacích v turisticky vyhledávaných a významných oblastech a v místech, kde hrozí větší riziko nehodovosti.

Více hlídek můžeme na silnicích čekat hlavně během prvního červencového víkendu, který navíc prodlouží svátky. I během prázdninových dní ale policisté varují, že budou ve zvýšené míře kontrolovat dodržování povolené rychlosti a způsobu jízdy, technický stav motorových vozidel či telefonování během jízdy. V jejich hledáčku bude také kontrola, zda řidiči jsou během své jízdy připoutání bezpečnostním pásem a že používají zádržné systémy při přepravě dětí.

"Ze smutných statistik dopravní nehodovosti jasně vyplývá, že je nutné nejen řidičům motorových vozidel, ale také spolujezdcům a všem ostatním účastníkům silničního provozu, neustále připomínat povinnosti vyplývající ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tím v co nejvyšší možné míře snižovat rizika vzniku dopravních nehod a jejich následků a zvyšovat bezpečnost a plynulost na našich silnicích," podotýká Hana Rubášová.

Související obsah

"Již během uplynulého víkendu bylo do akce nasazeno přes 2 400 policistů a bylo projednáno více než 4 300 dopravních přestupků. Nejčastěji se přitom jednalo o překročení rychlostních limitů, takových přestupků bylo zjištěno zhruba 1 500,“ doplňuje ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Související obsah

"Apeluji na všechny řidiče a řidičky, aby na první místo postavili bezpečný návrat ke své rodině. V hektickém letním provozu nemá smysl nikam spěchat, protože jízdou například v průměru o 20 km/h nad dovolený limit ušetřím stejně maximálně jednotky minut, například na trase dlouhé kolem 120 km obvykle zhruba 10 minut. Doporučuji raději naplánovat zastávku na oblíbeném místě či čerpací stanici a vyřídit o pauze vše potřebné včetně kontroly telefonu a nastavení navigace. Při jízdě je pravidlo číslo jedna plně se věnovat řízení, dávat dvojnásob pozor na motocyklisty při odbočování doleva či připojení na hlavní komunikaci a nenechat se vyprovokovat agresivními manévry jiných řidičů,“ dodává Tomáš Neřold.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události