Dálniční známky

Pozor na dálniční známky. Policisté řekli, jaké výmluvy na ně nezabírají

Pozor na dálniční známky. Policisté řekli, jaké výmluvy na ně nezabírají
Zdroj: Policie ČR

Vzhledem ke klouzavé platnosti elektronických dálničních známek odkládala řada motoristů jejich nákup až na letní prázdniny. Před cestou na dovolenou by na ně tedy neměli zapomenout. Pokuta za jízdu bez ní se na místě může vyšplhat na 5.000 korun a ve správním řízení až na čtyřnásobek. A výmluvy na policisty moc nezabírají.

Policisté popsali nejčastější triky, které na ně zkoušejí řidiči jedoucí na dálnici bez platné elektronické známky. A všechny řidiče předem varují: na tohle vám neskočíme.

Někteří řidiči vyrážejí na dálnici bez známky a spoléhají se na to, že je hlídka nevyhmátne nebo dokonce na to, že si známku když tak stihnout pořídit online, až ve chvíli, kdy policisty nebo celníky zahlídnou před sebou.

"Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Související obsah

Neobstojí ani výmluva, že si řidič po zpoplatněném úseku právě jede koupit známku na čerpací stanici EuroOil, kde jsou elektronické známky k dostání.

Nejčastěji prý řidiči při silniční kontrole argumentují tím, že mají firemní nebo půjčené vozidlo. I v takovém případě ale za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel auta. "Jestliže mám například půjčené auto, na webu eDalnice.cz si snadno ověřím, zda má v daný den platnou dálniční známku či nikoliv,“ doporučuje Martin Opatrný, mluvčí státního podniku Cendis, který je provozovatelem systému elektronických dálničních známek.

Policisté a celníci od začátku roku, kdy začaly elektronické dálniční známky v Česku platit, načapali už přes 10.000 řidičů, kteří neměli za dálnici zaplaceno. Na pokutách vybrali přes 9,5 milionu korun a 159 přestupků předali do správního řízení.

"V polovině prázdnin opět plánujeme v souvislosti se zvýšeným provozem několikadenní kontrolní akci zaměřenou na kontrolu elektronických dálničních zámek," varuje řidiče šéf odboru Dohledu Generálního ředitelství cel Petr Müller.

Související obsah

I po půlroce stále platí, že nejvíce lidí nakupuje dálniční e-známky v e-shopu. "Pořízení je snadné. Zjednodušeně řečeno stačí zadat SPZ a vyplnit e-mail. Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za 5 dní od úhrady,“ připomíná Martin Opatrný.

"V ideálním případě by si řidiči měli pořídit známku alespoň s několikadenním předstihem. Budou mít jistotu, že vše proběhlo v pořádku a v případě potřeby mohou bez problémů ještě opravit chybně zadané údaje," doporučuje ministr dopravy Karel Havlíček.

Související obsah

K 5. červenci se prodalo více než 3,5 milionu elektronických dálničních známek za přibližně 4 miliardy korun. Nejvíce si lidé kupují roční varianty (2,4 milionu kusů), dále pak desetidenní (cca 800 tisíc kusů) a měsíční (cca 200 tisíc kusů).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události