Domácí

Obliba elektromobility v Česku stoupá. Dobíjecí stanice přibývají

Zájem o elektromobily v České republice i navzdory pandemii pořád roste. To, že je Češi začínají používat pořád víc, má vliv taky na další rozšiřování dobíjecí infrastruktury. Vyplývá to z aktuálních dat Českých energetických závodů (ČEZ).

Elektromobilita v Česku zažívá boom. Skupina ČEZ, která je hlavním dodavatelem energie do baterií elektromobilů i provozovatelem dobíjecích stanic, to potvrzuje ve svém průzkumu. V 1. pololetí se totiž objem elektřiny odebrané v síti veřejných rychlodobíjecích stanic zvýšil o 45 %.

"Během prvních šesti měsíců roku ‘natankovala’ elektrická auta u zelených stanic celkově více než 1,6 milionu kWh bezemisní elektřiny. Ve stejném období loňského roku si elektrická auta od stanic ČEZ odvezla 1,1 milionu kWh, za celý rok 2020 se statistika dobíjení dostala přes 2,4 milionu odebraných kWh," sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Martin Schreier.

Související obsah

Častější využívání dobíjecích stanic vede také k rozšiřování jejich sítě. Ta se za poslední dva roky podle dostupných čísel dokonce zdvojnásobila. Loni přibyl rekordní počet 83 stojanů. V letošním roce se zatím stihlo přidat 30 nových stanic. Na rozvoj dobíjecí infrastruktury přispívá také evropský grant z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Lidé nejčastěji zastavují u dobíjecích stanic v Praze a Mladé Boleslavi. Frekventované jsou ale i stojany u dálničních stání – například ve Siřejovicích na D8 a Vrbové Lhotě na D11.

Související obsah

"I nadále se zaměřujeme na pokrývání hlavních tahů a větší města. Připravujeme také postupné osazování nejvytíženějších lokalit dobíjecími stanicemi o vyšších výkonech. Celkově by elektromobily letos měly u stojanů ČEZ poprvé načerpat výrazně přes tři miliony kWh, " uvedl manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události