Zahraničí

Padl rekord ve stáčení tachometru! Tahač "omládl“ skoro o milion kilometrů

Padl rekord ve stáčení tachometru! Tahač "omládl“ skoro o milion kilometrů
Zdroj: Profimedia

Slovensko má nového rekordmana ve stáčení tachometru. Překvapivě se jím stal ne řidič osobního auta, ale tahače návěsů. A dal si skutečně záležet, předchozí rekord překonal téměř dvojnásobně!

Na Slovensku na registru záznamů vozidel zaznamenali nový rekord ve stáčení kilometrů. Informoval o tom web tvnoviny.sk.

Tahač, který byl vyroben v roce 2007, měl tachometr stočený o 931 595 kilometrů. Ještě v roce 2019 měl najeto 1 188 546 kilometrů, začátkem loňského roku najednou "omládl" na 256 951 kilometrů. Tím překonal prvenství Fordu Transit, u kterého se zjistilo stočení tachometru o 541 630 kilometrů.

Na Slovensku jsou údaje o najetých kilometrech už tři roky k nalezení v celostátním Registru provozních záznamů vozidel (RPZV), který zřídilo tamní ministerstvo dopravy.

Související obsah

"Od spuštění zaznamenávání údajů do RPZV bylo odhaleno 25 276 automobilů se stočenými kilometry. Informace z registru jsou oficiálním zdrojem, který poskytuje jediné referenční údaje o historii najetých kilometrů," uvedl mluvčí Technické služby kontroly originality vozidel Miroslav Strelec.

Nejčastěji se stáčení tachometrů týkalo značek střední třídy. Mezi ně patří třeba Škoda, Volkswagen, Fiat, Renault nebo Ford.

Související obsah

Na stáčení tachometrů se na Slovensku pohlíží jako na trestný čin, přičemž například bazarům, které by taková auta chtěly prodat, hrozí vysoké pokuty. Ty se mohou vyšplhat v přepočtu až na 2,5 milionu korun, naproti tomu v Česku za stáčení tachometrů lidé mohou dostat pokutu maximálně ve výši půlmilionu korun.

V zemi dále funguje také takzvaný Car Pass, se kterým původně přišla Belgie. Jedná se o virtuální certifikát, do kterého se stav najetých kilometrů zapisuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události