Domácí

Víkendoví hazardéři! Auta na dálnici hromadně couvala záchranářskou uličkou

Na čtyřicátém kilometru dálnice D10 ve směru na Mladou Boleslav v neděli dopoledne hromadně couvala auta uličkou zformovanou pro průjezd posádek Integrovaného záchranného systému (IZS). Duchapřítomnému čtenáři TN.cz se tento hazard podařilo natočit a o záběry riskantního chování se podělil.

Místo toho, aby v klidu počkali jako ostatní, se rozhodli zbytečně riskovat a ohrožovat vlastní i cizí životy. Řeč je o řidičích aut, která na dálnici D10 ve směru na Mladou Boleslav v neděli dopoledne couvala záchranářskou uličkou.


Jakmile začalo couvat první auto, další se postupně přidávala. Celý incident na vlastní oči viděl i čtenář TN.cz, který hromadné couvání natočil svou palubní kamerou.


"Stačilo počkat 20 minut a dálnice byla volná, " zkonstatoval autor videa. Nejenom, že je couvání na dálnici extrémně nebezpečné, ale jde také o závažný dopravní přestupek.

Související obsah


 

"Řidiči aut na dálnici nesmí couvat nebo se otáčet. Za to jim hrozí 7 trestných bodů, pokuta 5 až 10 000 korun a 6 až 12 měsíců zákaz řízení. Řidiči jsou zároveň povinni vytvořit náležitou záchranářskou uličku, která slouží pro vjezd vozidel s právem přednostní jízdy – ta mají modré nebo červené majáky. Dále tam můžou jezdit taky vozidla správce pozemní komunikace nebo vozidla, která slouží k odstranění následků dopravní nehody – například odtahová služba," vysvětlil pro TN.cz dopravní expert Roman Budský.

Budský zpozoroval i další prohřešek. "Na videu je vepředu vidět také neoprávněné vjetí bílé dodávky do záchranářské uličky, což mě docela překvapilo. U nás je to trestáno pokutou na místě do 2 000 korun, ale jsou státy jako třeba Rakousko, kde je takový kousek trestán velice přísně a vyjde na více než 2 000 eur."

Související obsah

Blokování záchranářské uličky  totiž podle něj představuje ohrožení hned několika lidských životů. "Když na místě nemůže projet sanitka, prodlužuje se dojezdová doba k pacientovi a opravdu se hraje o každou vteřinu," doplnil Budský.

Redakce TN.cz oslovila také mluvčí středočeské policie Vlastu Suchánkovou. Ta ale řekla, že incident nikdo nenahlásil. "Žádné oznámení tady zatím nemáme," sdělila Suchánková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události