Lamborghini

Legenda z plakátů znovu ožila. Lambo Countach je zpět, přiváží ho 800 koní

Je to ikona, jeden z prvních supersportů na světě, jehož plakáty visely v pokojích milionů kluků. Teď, po 50 letech slaví znovuzrození. Lamborghini představilo moderní interpretaci legendárního modelu Countach.

Padesát let po debutu původního Lamborghini Countach přišla italská automobilka s moderní interpretací - Countach LPI 800-4. Model, který je postavený na základech Aventadoru, měl premiéru v pátek v rámci Monterey Car Week v americké Kalifornii. A byla to jedna z hlavních událostí tradiční a hodně sledované motoristické akce.

Není divu, znovuzrozená ikona je nádherný supersport s výkonem 803 koní. Pod kapotou má hybridní ústrojí, jehož malý elektromotor posiluje známý 6,5litrový motor V-12 Lamborghini, který sám vyvíjí sílu 770 koní. Jednotka je podobná té, která pohání supesrpot Sian z roku 2019.

Související obsah

Poháněná jsou všechna čtyři kola, elektromotor se zapojuje v rychlostech do 130 km/h a při brzdění doplňuje energii.

Lamborghini tvrdí, že nový Countach dokáže zrychlit z nuly na stovku za 2,8 vteřiny, na dvoustovce je za 8,6 vteřiny a maximálku má na 355 km/h. Tělo je stvořeno z uhlíkových vláken, přesto dvoumístný supersport není zrovna lehký, hybridní ústrojí zvedlo celkovou hmotnost na 1600 kilogramů.

Lamborghini plánuje vyrobit pouhých 112 kusů, čímž odkazuje na označení modelu LP 112 používané při vývoji původního Countachu. I design v retro stylu má maximálně připomínat původní prototyp a jeho postupný vývoj. Drží základní linii a nizoučkou siluetu, dominují však hlavně rozšířené podběhy kol a obrovské křídlo.

Související obsah

Prototyp Countach byl poprvé představen na mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1971. Navazoval na model Miura, který bývá označován jako vůbec první supersport světa. Countach ale představy o supersportech ještě posunul - jeho klínový tvar udával tón a stal se inspirací pro další podobná auta 70. let minulého století. Revoluční vzhůru výklopné nůžkové dveře Lamborghini používá dodnes.

Countach se vyráběl od roku 1973 až do roku 1990, kdy ho nahradil model Diablo. Za tu dobu vzniklo téměř 2000 exemplářů. Poslední evolucí byl Countach Anniversary, tedy úprava provedená k 25. výročí zahájení výroby.

Související obsah

Countach se stal ikonou, i když ovládat ho nebylo snadné. I zkušený testovací jezdec Lamborghini Valentino Balboni kdysi řekl, že motor je umístěný příliš vysoko a auto je kvůli tomu náchylné k přetáčivosti. Ani výhled z vozu nebyl zrovna nejlepší. Přesto se Countach stal jedním z nejdokonalejších a nejstylovějších vozů historie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události