Za volantem

Při cestě autem do Rakouska si dejte pozor. Policisté tam razantně přitvrdili

Při cestě autem do Rakouska si dejte pozor. Policisté tam razantně přitvrdili
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Už tak přísná rakouská policie je od začátku září ještě drsnější. Rakousko totiž razantně zvýšilo pokuty, hlavně za překročení maximální hranice povolené rychlosti. Horní hranice je v přepočtu až 130 000 korun, upozorňuje český automotoklub ÚAMK.

Rakušané od září drasticky zvedli tresty za největší prohřešky na silnicích. Jak uvádí rakouský autoklub ÖAMTC, zdaleka nejde jen o výši pokut, ale i možnost zadržení řidičského průkazu.

Například za překročení povolené rychlosti mimo obec o 30 km/h dosud hrozila pokuta 70 euro, což je asi 1800 korun. Nově je to 150 euro, tedy asi 3800 korun. V obci může za rychlost přesahující povolenou hranici o 41 km/h následovat postih až 300 euro (7600 korun).

Nejvyšší pokuty se od září v Rakousku pohybují od 2180 euro, tedy asi 56 000 korun, až po více než dvojnásobek, tedy do 5000 euro, což je asi 130 000 korun.

Související obsah

​"Závažný přestupek, jako je jízda nepovolenou rychlostí, bude v registru přestupků u daného šoféra vymazána až po čtyřech letech. Což znamená, že každý další obdobný závažný přestupek je považován za opakování, a tudíž se zvyšuje jak samotná pokuta, tak například možnost zadržení řidičského průkazu," upozorňují odborníci ÚAMK.

I při zabavování řidičáků budou policisté přísnější. Zatímco dosud byl zákaz řízení vydáván v řádu týdnů, teď se zákaz protáhne spíš na měsíce - při opakovaném překročení povolené rychlosti vám mohou odebrat řidičský průkaz až na půl roku.

Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích. Rakousko patří mezi významné tranzitní země a u českých turistů patří do první pětky nejnavštěvovanějších zemí. Přitom z více než 80 % tam jak Češi, tak další Evropané cestují především autem. Místem, kde dochází k nejvyššímu počtu dopravních nehod (63 %) jsou obce, přičemž 40 % obětí (vloni 89 mrtvých) jsou chodci.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události