Automobilky

Toyota v Kolíně obnovuje výrobu, ale jen po troškách. Yaris zatím nevyrábí

Toyota v Kolíně obnovuje výrobu, ale jen po troškách. Yaris zatím nevyrábí
Zdroj: Toyota

Jen v omezeném režimu obnovila výrobu automobilka Toyota ve svém závodě ve středočeském Kolíně. Problémy s dodávkami dílů dál přetrvávají a je možné, že se linky znovu zastaví.

Letos měli s velkou slávou zahájit výrobu nového Yarisu, zatím ale v Kolíně spíš paběrkují. Toyota sice tento týden po skoro měsíční vynucené odstávce obnovila výrobu, jenomže z linek vyjíždí maximálně pár stovek vozů místo běžné tisícovky. Na Yaris tak musí zatím dál čekat, přestože už od loňska nabírá na jeho výrobu nové zaměstnance.

Za problémy může nedostatek polovodičů, který trápí automobilky po celém světě. Zásoby hotových nových aut se tak ztenčily na minimum.

Odstávky komplikují Toyotě i dodávky dalšího nového modelu Yaris Cross, o který je v Česku velký zájem - objednaný ho má už 400 zákazníků, kteří však musí čekat. Yaris Cross se sice vyrábí ve Francii, ale i tam továrna stojí. A na skladech není nic.

Související obsah

​"U benzínové verze očekáváme dodání zákazníkům na začátku příštího roku, u hybridu ještě na konci letošního," říká produktová a marketingová manažerka Toyoty Zuzana Papežová. V Toyotě tak věří, že přes přetrvávající nedostatek čipů se povede ztráty v dodávkách brzy dohnat.

Související obsah

​Kvůli chybějícím komponentům má potíže i Škoda Auto, která dál ruší směny a snižuje objemy ve všech tuzemských závodech tedy v Mladé Boleslavi, v Kvasinách i ve Vrchlabí. Část zaměstnanců tak zůstává doma s 85 % průměrné mzdy. Škodovka očekává zlepšení v průběhu čtvrtého čtvrtletí tohoto roku.

Automobilky jsou ve vážných problémech - podívejte se na reportáž:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události