Toyota

Yaris už je v posilovně. A Toyota si od nového maličkého SUV hodně slibuje

Toyota odstartovala výrobu nového kompaktního SUV Yaris Cross. Yaris vyjede z posilovny už v srpnu, podívejte se do moderní fabriky ve francouzském Valenciennes.

Má to být pro Toyotu stěžejní model. Automobilka kvůli němu výrazně investovala do výrobní linky ve Francii a očekává od něj, že pomůže naplnit ambice zvýšit do roku 2025 evropské prodeje na jeden a půl milionu vozů.

Vždyť ho také Japonci stavěli Evropanům na míru, kvůli jejich preferencím poslali malý hatchback Yaris do posilovny a vytvořili maličké městské SUV Yaris Cross.

Související obsah

"Uvedení modelu Yaris Cross je důležité nejen proto, že zvyšuje konkurenceschopnost Toyoty, ale posiluje strategii lokalizace výroby a maximalizace výrobních kapacit, která směřuje k cíli Toyoty zvýšit do roku 2025 prodeje v Evropě na 1,5 milionu vozů," potvrzuje výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe Marvin Cooke.

Investice do výrobních kapacit ve výši 400 milionů eur umožní francouzskému závodu ve Valenciennes vyrábět na 300 tisíc vozů Toyoty Yaris čtvrté generace i Yaris Cross ročně.

Crossover Yaris Cross má s hatchbackem stejnou podvozkovou platformu i designovou a konstrukční koncepci "velkého-malého" vozu, ale má být svébytným modelem. Hlavním rozdílem proti běžnému Yarisu je vyšší poloha za volantem i větší světlá výška. Platforma mu pak propůjčuje vysokou tuhost karoserie, nízké těžiště a vyvážený podvozek s parádní jízdní agilitou a ovladatelností. Při zachování kompaktních vnějších rozměrů se Toyotě podařilo dosáhnout celkem prostorného interiéru.

Související obsah

V souladu s plány společnosti na devadesátiprocentní elektrifikaci do roku 2025 bude tvořen převážně hybridní verzí. Pro všechny verze Toyoty Yaris Cross je tak k dispozici hybridní pohon, vycházející ze čtvrté generace systému s motorem 1,5 litru (116 koní) pracujícím v Atkinsonově cyklu. Jako jediné kompaktní SUV s hybridním pohonem nabízí inteligentní systém pohonu všech kol, jenž zvyšuje bezpečnost cestování tím, že v závislosti na jízdních podmínkách automaticky přepíná mezi pohonem samotných předních kol a pohonem všech kol.

Související obsah

Na českém trhu je Yaris Cross k dispozici ve čtyřech výbavových stupních - Active, Comfort, Executive a Adventure. Cena začíná na 435.000 korun. První vozy k zákazníkům dorazí v září, ale už na předobjednávkách automobilka v Česku nalákala přes 300 zákazníků.

Novinkou je třeba pokročilý parkovací asistent, automatické otevírání výklopné zádě pohybem nohy, praktické dvojité dno kufru nebo nový systém multimédií, který nabízí zákazníkům konektivitu mobilních zařízení bez použití kabelů.

Související obsah

Toyota chce posílit v Evropě i dalšími investicemi - v Polsku zahájila výrobu hybridních elektrických převodovek a elektromotorů a investovala také do zvýšení kapacity a modernizaci českého závodu v Kolíně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události