Elektromobilita

Elektromobil za půl milionu, který dává smysl? Volkswagen ukázal, že by to šlo

Elektromobil za půl milionu, který dává smysl? Volkswagen ukázal, že by to šlo

Je malý, výstřední, nabitý technologiemi. Má slušný výkon i dojezd. A rozumnou cenovku. Německý Volkswagen ukázal studii kompaktního crossoveru, podle které má v roce 2025 vzniknout nový model v elektrifikované řadě ID o velikosti zhruba VW Polo. Za úkol má zpřístupnit elektromobilitu širší skupině zákazníků a výbavou porážet i Teslu.

"ID. LIFE je naší vizí městské elektromobility příští generace. Studie ukazuje první výhled na model ID. v segmentu malých vozů, který uvedeme na trh v roce 2025 v cenové třídě kolem 20 000 eur. Elektromobilitu tak zpřístupníme ještě většímu počtu lidí," představil novinku předseda představenstva značky Volkswagen Ralf Brandstätter. Premiéra konceptu proběhla na mezinárodním autosalonu IAA Mobility 2021 v Mnichově.

Vize malého elektromobilu do města kombinuje trvalou udržitelnost a digitalizaci s flexibilním konceptem používání. ID. LIFE lze používat například jako promítací sál či hrací centrum a dá se v něm i ležet pod širým nebem.

"ID. LIFE jsme důsledně přizpůsobili požadavkům mladé cílové skupiny. Jsme přesvědčeni o tom, že v budoucnosti bude automobil v ještě větší míře odrážet životní styl. Budoucím zákazníkům nepůjde jen o mobilitu, nýbrž mnohem více o to, co se svým vozem mohou zažít. ID. LIFE je naší odpovědí na tento požadavek," dodal Brandstätter.

Související obsah

​Studie vyčnívá minimalistickým pojetím, designéři se zřekli ozdobných prvků a dalších doplňků na povrchu karoserie. K čistému vzhledu přispívají i horizontální předěly mezi karoserií, prosklenými plochami a odnímatelnou střechou z tkaniny se vzduchovými komorami.

Koncept vychází z menší modulární platformy MEB pro elektromobily. Elektromotor o výkonu 172 kW (234 koní) pohání přední kola a autíčko s ním zrychlí z nuly na 100 km/h za 6,9 sekundy. Baterie s kapacitou 57 kWh umožňuje dojezd cca 400 kilometrů. "Výkon, kapacitu nabíjení a dojezd budeme dále zlepšovat softwarovými aktualizacemi a s každým novým modelem," slíbil k platformě MEB Thomas Ulbrich, člen představenstva VW odpovědný za vývoj.

Čirému laku karoserie ID. LIFE dodávají přirozenou barvu dřevěné třísky, biologický základ mají i tvrdicí přísady. Tkanina se vzduchovými komorami pro střechu a přední kryt je vyrobena 100% z recyklovaných PET lahví. Dřevo bylo použité i u rámečků na přístrojové desce a v prostoru zadních sedadel. Jako základní suroviny pro výrobu pneumatik zase posloužily mimo jiné bio olej, přírodní kaučuk a rýžové plevy.

Související obsah

​Volkswagen chce na trhu elektromobilů porážet i americkou Teslu a přizpůsobil tomu i vnitřní výbavu, která zahrnuje mimo jiné hrací konzole a projektor. Jako obrazovka slouží promítací plátno, které se v případě potřeby vysune z přístrojové desky. Připojit je možné i další zařízení, jejichž napájení zajistí zásuvka 230 V/16 A. Přední i zadní řadu sedadel lze kompletně sklopit - je tak možné interiér uspořádat do celé řady variant od instalace sedadel jako v kině přes dvoumetrové lůžko až po nákladní variantu s maximálně využitelným zavazadlovým prostorem.

Vnější i vnitřní zrcátka nahradily kamery a displej. Zásadní jízdní funkce se ovládají dotykovou plochou na šestiúhelníkovém volantu, který postrádá horní část věnce. Do ovládacího systému lze integrovat i chytrý telefon nebo tablet, kterým může řidič ovládat například navigační systém.

Související obsah

​Malý elektromobil s cenou kolem půl milionu korun, který podle konceptu vznikne, má přijít na trh v roce 2025, tedy o dva roky dříve, než bylo původně plánováno. Vyrábět ho má španělská divize koncernu. A podobné vozítko má vzniknout i pro značky Škoda a Seat. Volkswagen plánuje do roku 2030 zvýšit podíl výhradně elektricky poháněných modelů na celkovém prodeji vozidel v Evropě nejméně na 70 procent a v Severní Americe a Číně nejméně na 50 procent.

GALERIE: Studie kompaktního crossoveru Volkswagen ID. LIFE

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události