Za volantem

Můžou vibrace od motoru poškodit váš telefon? Apple varuje hlavně motorkáře

Výrobce iPhonů, společnost Apple, minulý týden vydala zvláštní varování. Upozorňuje motorkáře, aby si chytré telefony nepřipevňovali na řídítka svých strojů. Vibrace mohou poškodit citlivou elektroniku v telefonu. Týká se to i aut?

Vibrace mohou vážně poškodit senzory, které se starají o stabilizaci kamery a automatické ostření v iPhonech. Varovala před tím sama společnost Apple, která chytré telefony vyrábí. "Dlouhodobé přímé vystavení vibracím s vysokou amplitudou v určitých frekvenčních rozsazích může snížit výkon systémů a vést ke snížení kvality obrazu u fotografií a videí. Doporučuje se vyvarovat se vystavování iPhonu vyšším vibracím s vysokou amplitudou," vzkazuje výrobce ve svém varování.

Na možné poškození telefonů upozorňuje hlavně majitele výkonných motorek, kteří si mobil upevňují do držáku na řídítkách a používají ho jako navigaci. "Vysoce výkonné nebo vysokoobjemové motory motocyklů vytvářejí intenzivní vibrace s vysokou amplitudou, které se přenášejí přes podvozek a řídítka. Nedoporučuje se připevňovat iPhone k motocyklům s vysoce výkonnými nebo vysokoobjemovými motory," dodává Apple.

Zdroj: Profimedia

​Ale netýká se to jen silných motorek. "Připevnění iPhonu k vozidlům s maloobjemovými nebo elektrickými motory, jako jsou mopedy a skútry, může vést ke srovnatelně nižším vibracím, ale pokud tak učiníte, doporučuje se použít držák tlumící vibrace, aby se snížilo riziko poškození," dodává americká firma s tím, že nedoporučuje ani pravidelné a dlouhodobé připevnění mobilu v držáku, pokud chcete snížit riziko poškození.

V autech by riziko hrozit nemělo. Všechny motory sice vibrují, ale u motorek se vibrace přenášejí na celou kostru mnohem intenzivněji kvůli těsnějšímu spojení motoru a šasi. Automobily jsou navíc vybaveny mnohem účinnějšími systémy tlumení a materiály, které pohlcují hluk a s ním i vibrace.

Související obsah

​Technologický portál ZDNet upozorňuje, že problém není specifický jen pro iPhony - i uživatelé telefonů Samsung Galaxy si stěžovali na podobné potíže s fotoaparátem při dlouhodobém připevňování telefonu na kolo a závadu hlásili třeba i někteří majitelé telefonů Pixel od Googlu.

Portál zároveň dodává, že zkušení motorkáři o riziku poškození telefonu ví a používají pod držáky na řídítka speciální antivibrační nástavce.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události