Elektromobilita

Obří problémy malého elektromobilu. Několik jich shořelo, výrobci hrozí fiasko

Obří problémy malého elektromobilu. Několik jich shořelo, výrobci hrozí fiasko
Zdroj: Cherokee County Fire and Emergency Services

Jde zatím o nejrozsáhlejší potíže jednoho modelu v nové éře elektromobility. Americký gigant General Motors musí řešit velký problém svého modelu Chevrolet Bolt. Přibývají případy, kdy malé auto samovolně vzplálo. GM tak spustil obří svolávací akci a varuje řidiče, i když zatím neví, v čem přesně je problém.

Chevrolet Bolt, který se prodával i na některých evropských trzích jako Opel Ampera-e, je v Americe velmi populární elektromobil. Hlavně díky ceně, která se po započítání slev a daňových úlev pohybuje v přepočtu kolem půl milionu korun, ale i díky celkem povedenému designu malého elektrického auta. V roce 2017 byl Bolt EV nejprodávanějším autem do zásuvky v USA a na čele se drží dál.

Teď však má obrovské problémy, které můžou prudce zabrzdit celý koncern GM na jeho cestě k elektrifikaci dalších modelů.

Americké úřady totiž evidují minimálně 13 případů, kdy elektromobil samovolně vzplál. Poslední se stal před pár dny v okrese Cherokee nedaleko Atlanty v Georgii. Hasiči tam museli hořící elektromobil vytahovat z garáže rodinného domku. Z dva roky starého auta toho moc nezbylo.

Zdroj: Cherokee County Fire and Emergency Services

​Podle hasičů byl zákrok náročný, ale auto se podařilo dostat ven včas, takže se naštěstí nikomu nic nestalo a škody na dalším majetku byly minimální. Pro GM to jsou ale ztráty obrovské, hlavně co se důvěry v jejich auta týče…

Související obsah

​General Motors už po předchozích případech vydal varování, aby majitelé Chevroletu Bolt raději parkovali 15 metrů od ostatních aut a přes noc nezajížděli do garáží. Už v létě majitelům vzkázal, aby baterie nenabíjeli na více než 90 procent, nenechali je vybít na minimum a nepřipojovali je k nabíječce bez dohledu.

GM dočasně zastavil výrobu i prodej nových Boltů a zároveň rozšiřuje svolávací akci, která se aktuálně týká více než 140.000 prodaných vozidel. Automobilka vzkázala, že nepřetržitě pracuje na vyřešení problému, který dává za vinu bateriím vyrobeným v Jižní Koreji i v USA firmou LG Energy Solution.

​Baterie se mají postupně měnit za bezproblémové, ale automobilka zatím přesně neví, v čem přesně je u baterií problém a kterých Boltů se to bude týkat. Zmíněné továrny dodávaly baterie od začátku výroby modelu až do současnosti. Škody GM předběžně odhaduje na 1,8 miliardy dolarů a chce je vymáhat po LG. Korejská společnost má dodat i náhradní baterie a objevují se také informace, že by GM mohla od nespokojených majitelů vykupovat zpět.

Související obsah

​Chevrolet Bolt EV je na trhu už přes čtyři roky. Pro nový modelový rok navíc značka přišla s poměrně rozsáhlou modernizací, změnou designu a uvedla i prostornější variantu Bolt EUV. Na český trh se ale nedostal a nejspíš se k nám nepodívají ani modernizované verze.

General Motors potvrzuje zatím 10 požárů, které s vadnou baterií souvisí. Americká Národní správa bezpečnosti silničního provozu uvádí dokonce 13 požárů. Naštěstí nejsou hlášena žádná zranění. Podle dostupných zpráv by se nejvíc problémů mělo týkat vozidel vyrobených v roce 2019. Americké úřady zároveň u LG zjišťují, zda se problém nemůže objevit i u elektromobilů jiných značek, kterým společnost baterie dodává.

Související obsah

​Odborníci ale vzkazují, že není důvod pro paniku nebo nějaké rozsáhlé omezení či dokonce zákazy týkající se elektromobilů. Počty případů jsou nízké a je třeba je uvést do souvislostí a vyšetřit příčinu," cituje americká televize NBC News automobilového analytika společnosti Guidehouse Insights Sama Abuelsamida.

Zároveň ale slábnoucí důvěra v GM může ovlivnit její plán uvést během příštích pěti let celou řadu dalších elektromobilů. Už letos na podzim má debutovat například GMC Hummer EV 2022, na jaře pak elektrický Cadillac.

Požáry elektromobilů ale začínají být celosvětově velkým problémem, hlavně kvůli tomu, že je hasiči nedokážou zkrotit. Připomeňte si některé případy a podívejte se, jak náročné je uhasit elektromobil v reportáži TV Nova:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události