Prodej aut

Podvodníci na internetu zneužívají velký zájem o ojetiny. Na co si dát pozor?

Podvodníci na internetu zneužívají velký zájem o ojetiny. Na co si dát pozor?
Zdroj: Mediafax

Nedostatek nových aut výrazně zvýšil zájem o ojetiny, jejichž ceny letí rychle nahoru. A přesně toho začali ve větší míře zneužívat podvodníci, kteří přispěchali s "neodolatelnými" nabídkami. Dejte si pozor, ať jim nesednete na lep.

Zvyšování cen ojetých vozů dává prostor k podvodům při jejich prodeji. Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) varuje, že se podvodníci snaží zvýšené poptávky využít ve svůj prospěch a na internetu se proto čím dál tím častěji objevují nabídky na neexistující vozy za výhodné ceny. Natěšení a nepozorní zájemci se kvůli zajímavé nabídce nerozpakují zaplatit i zálohu předem. Často to však končí tím, že o zálohu přijdou a auto nikdy neuvidí.

"Velmi často chce prodávající po zájemci o levný vůz inzerovaný na internetu zaslat nějakou zálohu. Jakmile se tak ale stane, zmizí záloha, prodejce i auto,“ upozorňuje předseda APPAA Petr Přikryl. Asociace v poslední době registruje několik stížností od zákazníků, kteří se s podvodným jednáním setkali. Podle Přikryla sice neexistuje univerzální návod, jak se podobným podvodům bránit, nicméně riziko lze značně omezit správným výběrem prodávajícího.

Související obsah

​"Rozhodně doporučujeme vybírat, respektive kupovat, ojeté auto pouze tam, kde si ho může zákazník fyzicky prohlédnout, případně si ho nechat zkontrolovat vlastním mechanikem přímo u prodejce nebo v autoservisu," radí Přikryl s tím, že seriózní prodejci takovou možnost svým zákazníkům nabízejí. "Při nakupování vozidla formu online prodeje je potom potřeba vybírat u opravdu zavedeného prodejce a rozhodně nic neplatit předem. Platby předem jsou vždy velkým rizikem," dodává. 

Současná situace na trhu ojetých vozidel spíš nahrává těm, kteří chtějí svůj vůz prodat. "Výkupní ceny rostou v podstatě ze dne na den," popisuje situaci Přikryl. Na jedné straně totiž poklesla aktuální nabídka ojetin o 30 procent, na druhé straně vzrostla poptávka o celou čtvrtinu. "Tato situace potrvá určitě nejméně do konce letošního roku," předpokládá předseda APPAA.

Související obsah

​"Zaznamenáváme až 25 % nárůst poptávky po ojetých vozech, a to především v kategorii rodinných vozů a zánovních SUV. Ruku v ruce s tím jde i zvýšený zájem o výkup ze strany autobazarů, které dnes nabízejí výkupní ceny o 20 % vyšší, než by bylo obvyklé," potvrzuje současnou situaci Filip Kučera z Auto ESA.

Související obsah

​Výrazná poptávka, výpadky ve výrobě nových aut a stále silnější tlaky na snižování emisí ženou ceny ojetých aut vzhůru. Průměrná cena ojetin v Česku tak za poslední rok vzrostla o 20 000 korun, v porovnání s předcovidovým rokem 2019 dokonce o 26 000, vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost Aures Holdings provozující síť autocenter AAA Auto. Jen během srpna zmizelo z inzertních serverů ve střední Evropě téměř 32 500 ojetých vozů. Ve srovnání se srpnem loňského roku jde o pokles nabídky o téměř 62 500 aut.

Ceny ojetin se tak mnohdy blíží cenám zbrusu nových vozů – podívejte se na srpnovou reportáž TV Nova:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události