Za volantem

Varujete ostatní před radarem? Pácháte přestupek, varuje šéf dopravní policie

Šéf dopravní policie Jiří Zlý kolegialitu českých řidičů moc neuznává. "Je to taková faleš. Řidič, který přizpůsobuje rychlost, nepotřebuje upozorňovat," říká. A když někdo ostatní problikává, aby si dali pozor na to, že policisté na silnici měří? "Musím podotknout, že se taktéž dopouští přestupku, neboť zneužívá výstražné zařízení," dodává Jiří Zlý. Co mu u českých řidičů vadí nejvíce? Podívejte se v reportáži.

Do pražských ulic jsme tentokrát vyrazili s ředitelem dopravní policie Jiřím Zlým. "Mnohé závažné dopravní přestupky, které způsobují i fatální nehody, nejsou dostatečně trestány," říká rezolutně z místa spolujezdce.

Zmiňuje překračování rychlosti, agresivitu, nesprávný způsob jízdy a předjíždění v místech, kde je to zakázáno. A vyhlíží zpřísnění bodového systému i pokut. "Hrozba přísné sankce je určitým způsobem i prevence," říká v rozhovoru muž, který stojí v čele dopravní policie od prosince roku 2019.

Související obsah

​Věří, že zpřísnění pomůže vymýtit opakované přestupky a usnadní práci policie. "Aktuální bodový systém je zastaralý 15 let, včetně systému sankčního, tedy pokut, případně zákazu činnosti. Podle toho to taky tak vypadá," dodává.

​Že by se podařilo sankce zpřísnit od začátku příštího roku, už ale nečeká. Novela totiž pořád "visí" ve Sněmovně. I tak podle něj dopravní policisté na českých silnicí dělají, co mohou.

Související obsah

​K čemu používají drony a speciální dalekohledy s kamerou? Jak vypadá silniční kontrola a jak by správně vypadat měla? Jaké jsou nejčastější hříchy, se kterými dopravní policisté marně bojují? Podívejte se na celý rozhovor ve videu v úvodu článku.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události