Za volantem

Vezli jsme dusící se dítě! Záchranáři apelují na řidiče, kteří pořád nepřemýšlejí

Vezli jsme dusící se dítě! Záchranáři apelují na řidiče, kteří pořád nepřemýšlejí
Zdroj: Policie ČR

Další důležitý vzkaz míří k českým řidičům od záchranářů. Šofér středočeské záchranky zveřejnil prosbu, aby se v kolonách konečně naučili automaticky dělat uličku.

"Milí kolegové řidiči, moc vás prosím, vždy myslete v kolonách na záchranářskou uličku. Jestli jste dnes (sobota 23. 10.) stáli v koloně na D5 před Prahou, vezli jsme malé dusící se dítě, které muselo okamžitě na sál. Ztráceli jsme v té koloně cenné minuty. Ty nejcennější!"

Tak zní krátký, ale jasný vzkaz, který v neděli zveřejnil řidič středočeské záchranky na sociálních sítích. Adresátem jsou šoféři, kteří se pořád nenaučili v kolonách nechávat místo pro průjezd záchranářských vozů. Zablokované sanitky nebo hasičská auta to pak zdržuje v boji o lidské životy.

​"Nepřemýšlejí. Naše auta jsou sice vybavená jako malé ARO, ale definitivní a plnohodnotnou léčbu zajistí až na adekvátním pracovišti nemocnice. Navíc nám ani hasičům nestačí dvoumetrová ulička jako motorce," píše pod příspěvkem jedna z lékařek.

Související obsah

​"Zažili jsme také v sobotu, ulička byla, lidi ok, ale někteří tou uličkou jezdí, jak kdyby byla pro ně," popisuje jiný komentář další nešvar na českých silnicích. Pokuty pro řidiče, kteří nevytvoří uličku nebo ji dělají špatně, jsou 2000 korun na místě a ve správním řízení až 2500 korun. Ani to ale na některé nezabírá.

"Tvorba tzv. uličky pro záchranné složky je povinná, i když by se někdy mohlo zdát, že o této povinnosti řada řidičů nikdy neslyšela… A pokud slyšeli, zapomněli, jak se tvoří… A pokud nezapomněli, pak ji ignorují… Ulička pro záchranáře se tvoří ve středním pruhu! Koridor vzniká mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Ve středním a pravém jízdním pásu uhýbají vozidla doprava, v levém jízdním pásu uhýbají doleva," píše Besip.

​Když dojíždíte do kolony, zamyslete se. Můžete se inspirovat třeba tady – řidiči v srpnu zaskočili hasiče dokonalou uličkou na dálnici D8. Bohužel je to u nás pořád spíš výjimečná situace:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události