Autonovinky

Hodnota Tesly vystřelila nad bilion dolarů. Musk je nejbohatší na planetě

Hodnota Tesly vystřelila nad bilion dolarů. Musk je nejbohatší na planetě
Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Objednávka na sto tisíc elektromobilů značky Tesla vystřelila tržní hodnotu americké automobilky nad bilion dolarů, tedy v přepočtu 22 bilionů korun. A z Elona Muska udělala nejbohatšího muže světa, pravděpodobně i nejbohatšího člověka v historii.

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla v pondělí poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Může za to hlavně objednávka globální půjčovny aut, společnosti Hertz, která pro svoje pobočky v USA i v Evropě poptává 100 tisíc elektromobilů, sedany Model 3 mají být v půjčovnách ve velkých amerických městech a ve vybraných evropských metropolích dostupné už na začátku listopadu.

Zakázka má v přepočtu hodnotu zhruba 93 miliard korun, což je podle agentury Bloomberg největší samostatná objednávka, jakou kdy Tesla získala.

Cena akcií Tesly tak poprvé vyšplhala nad 1 000 dolarů za kus, což se v USA dosud podařilo jen několika veřejně obchodovaným společnostem.

Související obsah

​Kromě rekordní zakázky za to může i zájem o elektromobily v Evropě. Tesla model 3 se v září na starém kontinentu stala vůbec nejprodávanějším vozem. Jako vůbec první elektromobil v historii.

Během září bylo v Evropě podle analytické společnosti JATO Dynamics registrováno 24 591 vozidel Model 3 a Tesla tak s náskokem ovládla statistiky, kterým roky vévodil Volkswagen Golf a až letos jeho nadvládu narušilo Sandero od Dacie.

Šéf Tesly Elon Musk. Zdroj: Profimedia

​Šéf Tesly Elon Musk je tak podle magazínu Forbes nejbohatším člověkem planety, když jeho jmění přesahuje 255 miliard dolarů, tedy víc než asi 5,6 bilionu korun. Ještě před dvěma lety přitom Forbes jeho jmění odhadoval na ani ne desetinu.

Související obsah

​Musk má v Tesle zhruba pětinový podíl a díky nárůstu ceny akcií virtuálně zbohatl od pátku o neuvěřitelných 25,6 miliardy dolarů.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události