řidičský průkaz

Konec frontám na úřadech? O řidičák bude konečně možné požádat online

Konec frontám na úřadech? O řidičák bude konečně možné požádat online
Zdroj: TV Nova

Česko zase o kousek pokročí do 21. století. Ministerstvo dopravy chce spustit systém, který umožní pořádat o nový řidičský průkaz na dálku. Bez zbytečné a mnohdy hodně zdlouhavé návštěvy úřadů. Má to ale několik podmínek.

"Blíží se konec platnosti vašeho řidičského průkazu? Od léta si ušetříte návštěvu úřadu kvůli podání žádosti o vydání nového," vzkazuje ministerstvo dopravy českým řidičům s tím, že v těchto dnech testuje elektronickou žádost o řidičský průkaz.

Ta by umožnila žádat o nový řidičák online. Mnohým motoristům by se tak hodně ulevilo. Vždyť třeba na pražském registru řidičů se běžně tvoří nekonečně dlouhé fronty. Během mimořádných protiepidemických opatření je navíc nutné si návštěvu přepážky zarezervovat - a termíny jsou zaplněné na dva týdny dopředu.

Související obsah

Elektronickou žádost o vydání řidičáku má umožnit změna v centrálním registru řidičů, která přijde na zhruba 6,5 milionu korun. Systém se konečně propojí s Portálem občana, kde je už teď možné elektronicky vyřídit pár dostupných úředních záležitostí.

Online systém ale nebude pro každého. K Portálu občana se přihlásí jen lidé s datovou schránkou nebo elektronickou občankou s čipem.

Související obsah

Navíc o nový řidičák budou moci online požádat je řidiči, kterým vypršela platnost průkazu. Lidé, kteří potřebují na řidičáku jen změnit údaje, budou muset dál postávat ve frontách na úřadě.

A na úřad se vydáme všichni ve chvíli, kdy bude nový řidičák hotový. Rozesílání nových průkazů není totiž v plánu a vyzvedávání bude dál možné jen při osobní návštěvě.

V letošním roce podle údajů ministerstva propadne řidičák 341.000 motoristů. Dalším skončí prodloužená platnost, kterou umožnilo mimořádné opatření kvůli pandemii koronaviru.

Související obsah

Aktuální prodloužení platnosti se týká dokladů, které propadly nebo propadnou v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců ode dne jejich původní platnosti. Nařízení se ale vztahuje i na doklady už jednou prodloužené v období od 1. února do 31. srpna 2020. Ty aktuálně platí buď do 1. července 2021, nebo následujících 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události