Autoservis

Kolik ojetých aut má v Česku stočený tachometr? Pojišťovny se nestačí divit

Kolik ojetých aut má v Česku stočený tachometr? Pojišťovny se nestačí divit
Zdroj: isifa.com

Každý pátý Čech, který kupuje ojeté auto, je obětí podvodu a každé třetí ojeté auto na trhu má stočený tachometr. Taková jsou zjištění Slavia pojišťovny, která upozorňuje na to, že spousta lidí ani neví, že kupuje "omlazené" auto. Právě likvidátoři pojišťoven bývají často první, kdo na stočený tachometr přijde.

"K manipulaci s tachometry dochází u více než třetiny vozidel, přičemž průměrné stočení se pohybuje okolo 90 tisíc kilometrů. Někdy se stáčí i opakovaně a výjimkou není ani stočení o stovky tisíc kilometrů na hodnoty zánovního vozu," říká Miroslav Novák, ředitel likvidace pojistných událostí Slavia pojišťovny.

Aktuální ekonomická situace k potenciálním podvodům se stáčením tachometrů u ojetých vozů vybízí - kupní síla se snižuje, trh s ojetinami je přebraný a nepoctiví prodejci talk pravděpodobně budou ještě častěji stáčet tachometry, zatajovat havárie či jinak omlazovat vozidla ve snaze nabídnout zákazníkům na první pohled atraktivní automobil za dobrou cenu.

V průměru je takto oklamáno 19 % kupců a u 35 % prodaných ojetých vozidel je snížen počet najetých kilometrů i opakovaně.

Související obsah

​"Mnozí klienti si při koupi vozidla jeho historii nezjišťují a vůbec si nepřipouští, že by je předchozí majitel nebo prodejce oklamal," podotýká Novák.

Právě pojišťovny bývají často první, kdo na stejné VIN zjistí najednou nižší nájezd kilometrů. Stav tachometru je totiž vždy nutné zaznamenat jak při uzavření pojistné smlouvy, tak také při pojistných událostech.

"Pokud likvidátor zaznamená v tomto směru pochybení, jednoznačně zjištěné informace komunikuje s poškozeným. Často se tak stane právě při vyplácení pojistného plnění za škodní událost," dodává Miroslav Novák.

Související obsah

​Obezřetnost se vyplácí nejen v případě soukromých inzerátů. Nižší nájezd kilometrů automaticky znamená vyšší cena vozidla, tedy pro prodejce i vyšší provize. S ojetými auty, které jsou takto "upravené", se můžete setkat i u některých zprostředkovatelů. Z dat společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním a zabezpečením aut, vyplývá, že k tomuto podvodnému jednání ze stran prodejců dochází stále častěji. Jedním z důvodů je především výpadek velké části příjmů během posledního roku a s tím související snaha o co největší zisk.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události