Automobilky

Škodovka po dvou týdnech obnovuje výrobu. Stihla 10 000 rozdělaných aut

Škodovka po dvou týdnech obnovuje výrobu. Stihla 10 000 rozdělaných aut
Zdroj: TV Nova

Automobilka Škoda Auto v pondělí po vynucené pauze obnovuje výrobu a začíná se testováním zaměstnanců. Během odstávky Škodovka nevyráběla nové vozy, ale snažila se alespoň dokončit auta, která byla kvůli nedostatku čipů dlouhodobě nedodělaná.

Automobilka Škoda Auto v pondělí po vynucené pauze obnovuje výrobu, začíná se testováním zaměstnanců. Během odstávky Škodovka nevyráběla nové vozy, ale snažila se dokončit auta, která byla kvůli nedostatku čipů dlouhodobě nedodělaná.

Původně se měli zaměstnanci Škody Auto vrátit do práce už na noční směnu z neděle na pondělí, nakonec se obnovení výroby posunulo na pondělní ráno. Podle informací odborářů se začíná testováním pracovníků, kteří se do továren sjíždějí po dvou týdnech z různých míst.

Související obsah

​Automobilka na čtrnáct dní zastavila všechny linky, až na jednu v Kvasinách, kde se dodělávala dlouhodobě nedokončená auta. Zkompletovat se povedlo asi 10 000 rozdělaných vozů, dlouhodobě ale ve skladech a na parkovištích stojí až 50.000 nedodělaných škodovek.

Může za to nedostatek čipů pro palubní elektroniku, který výrazně zpomalil výrobu aut po celé Evropě. Škodovka počítá s tím, že omezení potrvají minimálně do konce roku a hrozí tak další výpadky či odstávky. Nových aut se moc vyrábět nebude ani v dalších týdnech.

Související obsah

​"Globální nedostatek polovodičů výrazně překoná i negativní dopady pandemických odstávek v roce 2020. Jestliže jsme ještě letos v červnu očekávali, že se závěrem roku přijde narovnání trhu a výrobci doženou zameškanou produkci, vývoj v létě a v průběhu podzimu posouvá výkonnost odvětví bohužel na opačnou stranu. Oproti původním odhadům se kvůli nedostatku čipů nevyrobí v České republice více než 250 tisíc vozů," sdělil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Zaměstnanci Škodovky během dvoutýdenní vynucené pauzy pobírali náhradu ve výši 80 průměrné mzdy, při předchozích výpadcích ve výrobě to bylo 85 %

Související obsah

Automobilka Škoda auto na dva týdny pozastavila výrobu kvůli nedostatku čipů (10/2021):

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události