Prodej aut

Evropa si kvůli emisím zadělala na problém. Krize není u konce, varují prodejci ojetin

Evropa si kvůli emisím zadělala na problém. Krize není u konce, varují prodejci ojetin
Zdroj: Profimedia

Na trhu chybí desítky tisíc vozidel, automobilky nevyrábí a Evropa se sama zamyká do složité ekonomické situace, hodnotí současnou situaci na automobilovém trhu české Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA). Krize navíc může trvat další dva roky.

Situace na evropském automobilovém trhu je bezprecedentní. Podle APPAA se Evropa, díky svým tvrdým požadavkům na plnění emisních předpisů a tzv. Green Dealu, "zamkla" do složité ekonomické situace, kterou navíc velmi negativně ovlivnila pandemie spojená s onemocněním Covid-19.

"Dopady tlaku evropských úředníků na Green Deal i dopady pandemické krize dnes vidíme v plné síle. Obávám se však, že krize automobilového průmyslu ještě není zdaleka u konce," říká předseda asociace APPAA Petr Přikryl.

Automobilový průmysl na celém světě trápí nedostatek křemíkových mikročipů, plastových granulátů a dalších komponentů, což nutí prakticky všechny automobilky omezit výrobu. Podle poradenské společnosti PwC komponentová krize může částečně přetrvat do let 2022 či 2023.

Související obsah

​A prodejci ojetých aut varují, že krize bude dál negativně ovlivňovat i jejich trh. "Na trhu aktuálně chybí desítky tisíc vozidel z té nejžádanější cenové kategorie, tedy 200 – 250 tisíc korun a situace se asi příliš zlepšovat nebude. Kdo tedy chce koupit ojeté auto, neměl by příliš otálet," popisuje Filip Kučera z Auto ESA.

Zánovní vozy s minimem najetých kilometrů totiž v současné době, alespoň částečně, uspokojují poptávku po nedostatkových nových vozech. "Ale ceny zánovních ojetin rostou a nabídka těchto vozů se rychle zmenšuje," upozorňuje Kučera.

Ceny poskočily mnohdy o desítky procent a APPAA očekává další turbulence. Nicméně právě zánovní ojeté vozy mohou podle Přikryla automobilovému trhu pomoci. "Do tohoto segmentu se totiž z velké části přesune neuspokojená poptávka ze segmentu nových vozidel. To pomůže udržet v relativním ekonomickém zdraví nejen dealery, ale také další podnikatele, kteří se v celém řetězci nacházejí,“ domnívá se Petr Přikryl.

Související obsah

​Ojeté vozy tak podle něj mohou pomoci ekonomicky přežít i leasingovým a úvěrovým společnostem, pojišťovnám, dopravcům, servisům a dalším subjektům.

Nedostatek nových vozů ale vede k tomu, že do Česka míří mnohem víc ojetin z dovozu. A často jsou to stará a jindy skoro neprodejná auta. "Do republiky se ze zahraničí dovážejí stále starší vozy, mnohdy opravdu v žalostném stavu. Navíc za ceny, za které by ještě před rokem byly zcela neprodejné," potvrzuje Jiří Daněk z autobazaru Auto-Trotina.

Související obsah

Podle PwC se do Česka dovezlo je na první tři letošní čtvrtletí skoro stejně aut jako za celý rok 2020. Za prvních devět letošních měsíců se prodalo o 20 % aut více než za stejné období předchozího roku. Za celý rok by pak prodeje dovezených ojetých aut mohly dosáhnout přibližně 180 000, tedy úrovně roku 2019. Průměrné stáří importovaných ojetých automobilů s první registrací v České republice se dlouhodobě udržuje okolo vysoké hodnoty 10,5 roku.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události