Autonomní auta

Svěřili byste svoje zásilky dodávce bez řidiče? Ford už to testuje v ulicích

Způsob doručování zboží až domů možná brzy projde výraznou proměnou. Ford spustil nový evropský program výzkumu autonomních vozidel a vypustil do ulic první dodávku bez řidiče. I když je autonomní zatím jen na oko.

Speciálně upravený Ford Transit sám projíždí ulicemi a doručuje zásilky. Když dojede na místo určení, zákazník si pomocí aplikace dodávku sám otevře a vyndá si objednané zboží z boxu. Sci-fi? Zatím ano. I když automobilka Ford se budoucnosti chce rychle přiblížit. V reálném provozu začala testovat první dodávku. Ta se však zatím jako autonomní jen tváří.

Prvním partnerem, který při doručování nasadí výzkumný prototyp značky Ford, bude britská rozvážková společnost Hermes. Za pomoci speciálně upraveného užitkového vozu Ford budou obě strany zjišťovat, jak ostatní účastníci silničního provozu reagují na zdánlivě autonomní vůz.

Související obsah

Transit byl pro tento účel osazen senzory, které napodobují vzhled skutečného autonomního vozidla, a také speciálním sedadlem, z nějž může zkušený řidič vůz bezpečně ovládat, ale pro okolí to vypadá, jako by za volantem nikdo neseděl.

"Vzhledem k tomu, že plánujeme přivést na silnice autonomní vozy, je důležité, abychom mysleli nejen na samotnou technologii, ale i na firmy našich zákazníků," říká ředitel oddělení autonomních vozů a mobility ve Ford of Europe Richard Balch. "Není lepší způsob, jak poznat, co bude potřeba změnit, než vyzkoušet tyto procesy naživo."

Související obsah

V dvoutýdenním výzkumu řidič zaujme zcela pasivní roli. Bude pouze řídit. Pěší kurýři, kteří jsou k danému vozu přiděleni, si ho mohou přivolat prostřednictvím mobilní aplikace a na dálku odemknout zadní dveře, jakmile vůz dorazí a zaparkuje na vhodném místě. Uvnitř pak kurýra navedou hlasové pokyny a digitální obrazovky k příslušné schránce obsahující zásilky, které má roznést.

Ford věří, že propojením svých zkušeností s poznatky doručovacích firem se jí podaří identifikovat nové příležitosti pro provozování autonomních aut. V první fázi jde hlavně o pochopení toho, jak mohou stávající procesy a mezilidské interakce fungovat ve spojení s automatizovanými vozy. Prostředí rozvážkových firem s mnoha interakcemi je prý k takovému testování ideální.

Související obsah

"Díky lepšímu pochopení interakce mezi člověkem a vozem bude možné navrhnout takové procesy, které umožní bezpečný a efektivní provoz i bez přítomnosti řidiče. Výzkumná vozidla umožní společnosti Hermes i dalším podnikům začít přemýšlet o tom, jak by jejich týmy mohly pracovat s vozy bez řidiče," vysvětluje automobilka.

Do roku 2025 chce Ford do autonomních vozů investovat přibližně sedm miliard dolarů (v přepočtu přibližně 146 miliard korun).

Související obsah

Výzkumníci vyvíjejí například světelný vizuální jazyk, který ostatním řidičům, chodcům a cyklistům sdělí, co mají autonomní vozidla v úmyslu udělat. Ford už také testuje technologii autonomního řízení ve velkých městech po celých Spojených státech - autonomní prototypy denně jezdí v šesti amerických velkoměstech. Vloni umožnil propracovaný samořídicí systém Argo AI autonomní dodávky čerstvých potravin a školních potřeb v rámci charitativního pilotního projektu v Miami na Floridě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události