Za volantem

Hrozivé video z Břeclavi: Chodkyni srazilo auto na přechodu, kdo nese vinu?

Telefonující žena bez rozhlédnutí vstupuje na přechod pro chodce, vteřinu na to ji sráží přijíždějící auto. Velmi tvrdý náraz mohl skončit tragicky, žena ale okamžitě vstává a odchází. Měla obrovské štěstí.

Nehoda se stala v sobotu v podvečer na přechodu mezi pěší zónou a vlakovým nádražím v Břeclavi. Srážku zachytily kamery městské policie.

Je vidět, že náraz byl tvrdý a chodkyně se udeřila i do hlavy. Přesto odešla bez zjevného zranění.

"Nepozorná chodkyně měla velké štěstí, že tentokrát odešla po svých," komentovala záběry mluvčí břeclavských strážníků Lenka Rigó s tím, že záběry by mohly sloužit jako preventivní spoty pro Besip.

​Policisté upozorňují, že chodci ani na přechodu rozhodně nemají absolutní přednost.

Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Související obsah

​A řidiči by naopak u přechodu pro chodce měli zvýšit pozornost, počítat s tím, že na přechod někdo může vejít a pokud vidí chodce, měli by zpomalit, aby měli dostatek času zareagovat a zastavit.

Řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce.

Na videu je vidět, jak žena drží mobil u ucha a vůbec se nerozhlíží. Auto zase jede dost rychle a brzdí až na posledních chvíli. Je možné, že se řidič dostatečně nevěnoval řízení, pokud by se rozhlížel po okolí, musel by ženu vidět už před přechodem.

Strážníci případ předali Policii ČR. "Událostí se zabýváme. Protože však žádný z aktérů nezůstal na místě ani neučinil oznámení na policii, neznáme jejich totožnost. Zatím se nám je nepodařilo vypátrat. Proto žádáme účastníky nebo i svědky incidentu zachyceného na záznamu, aby se nám přihlásili na lince 158," sdělil TN.cz policejní mluvčí David Chaloupka.

"Současně připomínáme, že chodci by měli pamatovat na to, že ani na přechodu nemají absolutní přednost. Jak je uvedeno v zákoně o silničním provozu, chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Případný střet totiž odnese na svém zdraví zejména sražený chodec," dodal Chaloupka.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události