Autonovinky

Yaris konečně bude český. V Kolíně spustili výrobu, podívejte se na linku

Toyota v úterý ve středočeském Kolíně oficiálně zahájila výrobu modelu Yaris, který byl zvolen evropským Autem roku 2021. V průmyslové zóně Ovčáry bude vyrábět auta na nové podvozkové platformě TNGA, a to jak s klasickým spalovacím motorem, tak hybridní variantu.

Fabrika v Kolíně prošla během posledních tří let zásadním rozšířením, Toyota tam investovala 4,5 miliardy korun. A teď se konečně dočkala - po peripetiích s nedostatkem čipů mohla v úterý v Česku nastartovat výrobu oblíbeného modelu Yaris.

"Start produkce nového Yarisu v Kolíně by měl ještě posílit pozici automobilky na českém trhu," věří generální ředitel značek Toyota a Lexus v Česku Martin Peleška.

"V posledních třech letech jsme vybudovali nové výrobní prostory, nastavili nové logistické trasy, zapojili nové dodavatele, nainstalovali nové technologie, a v závodu Toyota jsme přivítali bezmála 1600 nových zaměstnanců,“ doplňuje ho prezident Toyota Motor Manufacturing Czech Republic Koreatsu Aoki.

Zahájení výroby přitom naráželo na nedostatek polovodičů na celosvětovém trhu. Toyota v Kolíně na konci léta víc než měsíc nevyrobila ani jedno auto. Na srpnovou celozávodní dovolenou navázala vynucená odstávka. V září se navíc situace opakovala.

Související obsah

Teď už posílené linky běží. Denně z nich sjede až 800 aut, po plném náběhu se bude v Kolíně ve třísměnném provozu vyrábět kolem 1000 vozů za den.

Yaris si letos v Česku zatím pořídilo více 2 630 zákazníků, loni se prodalo 2 398 kusů. Yaris je tak čtvrtým nejprodávanějším modelem ve své třídě malých vozů. V nabídce motorizací je nový tříválcový benzínový agregát 1,5 Dynamic Force o výkonu 121 koní a jeho hybridní provedení 1.5 Hybrid Dynamic Force s výkonem 116 koní. Hybridní motory jsou vyráběny v Polsku a na jejich montáž se v Kolíně hodně těšili.

​"Toyota plánuje prodávat v Evropě do roku 2025 na 1,5 milionu vozidel ročně. K dosažení tohoto cíle velkou měrou přispěje i Yaris," podotýká výkonný viceprezident pro oblast výroby Toyota Motor Europe Marvin Cooke. Toyota má v Evropě už osm závodů, včetně toho kolínského, vývojové centrum a několik logistických center. Yaris se kromě Česka vyrábí i ve Francii.

Kolínská fabrika je od ledna 2021 ve stoprocentním vlastnictví společnosti Toyota Motor Corporation a zaměřuje se na produkci menších aut ze segmentů A a B. Yaris se tak vyrábí na stejné lince jako model Aygo a také Peugeot 108 nebo Citroën C1, které v Kolíně vyrábí pro koncern Stellantis (dříve PSA).

Továrna má navíc brzy vyrábět i nedávno představený malý crossover Aygo X.

Související obsah

​Toyota je v Česku už čtvrtou nejprodávanější značkou s podílem lehce přes pět procent. "Od ledna do října jsme na české trhu uzavřeli bezmála 16 tisíc zákaznických smluv, což představuje meziroční nárůst o 77 procent," dodává Martin Peleška. Polovina prodaných vozů je v hybridní variantě.

Pro více než 20 firem sdružených v rámci Toyota Associated pracuje v Česku více než 9 000 lidí, přímo v kolínské automobilce kolem 4000.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události