Zábava

Hyundai chce do vzduchu! Už za 10 let se prý bude po městech létat

Hyundai Motor Group zakládá novou společnost Supernal. Jejím cílem není vyvinout nové auto, ale úplně změnit způsob přepravy ve městech. A využít k tomu elektrické létající vrtulové stroje s autonomním provozem. Supernal má být první, kdo koncept "létající MHD" zavede do běžné praxe. Hyundai tvrdí, že už za 10 let.

Jak automobilka Hyundai vidí budoucnost v dopravě? Její plán si můžete prohlédnout v úvodním videu. Zahrnuje zcela nový způsob přepravy ve městech.

O realizaci odvážné vize se má postarat nová společnost Supernal, tedy evoluce koncernové divize městské letecké mobility.

Základem má být elektrické letadlo (eVTOL) s možností vertikálního vzletu, které nepotřebuje žádnou rozjezdovou ani přistávací dráhu. Ve městech by vznikly "jen" jakési přistávací ostrůvky.

A jak si to korejský koncern představuje? Taková klasická cesta budoucnosti by měla začít odjezdem osobním autem (samozřejmě elektrickým) nebo vlakem z domova na vzletovou plochu, odkud by cestující přeletěl nad městem v elektrickém letounu a na posledním úseku své trasy by využil elektrickou koloběžku.

Ve videu se cestující přepravují i speciálními elektrickými a autonomními vagonky či vláčky, které brázdí města vyhrazenými pruhy a umí zaparkovat přímo v ostrůvcích určených pro přistávaní a starty malých vrtulových letadel.

Související obsah

​V centru dění je právě elektrický letoun s vertikálním startem a přistáním, na prvních trasách ve městech a jejich okolí bude přepravovat čtyři až pět cestujících a v provozu má být už v roce 2028. Prototyp S-A1 předváděl koncern Hyundai už vloni na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, kde uzavřel partnerství pro vývoj létajícího taxi se společností Uber.

Zdroj: Hyundai Motor Group / Profimedia

​Korejci chtějí být s podobným letounem na trhu první, začínají v USA, kde má bý zahájena homologace stroje už v roce 2024. Vývoj dokončí právě nově založená společnost Supernal. "Od základů vyvíjíme komerčně realizovatelný produkt pro vyspělou leteckou mobilitu. Letoun konstruujeme a budeme vyrábět podle nejpřísnějších standardů bezpečnosti, hluku, hospodárnosti a cenové dostupnosti," říká technický ředitel společnosti Supernal Ben Diachun.

První komerční let plánuje Supernal na rok 2028 a s rozšiřováním aktivit počítá v 30. letech 21. století, kdy se očekává růst trhu vyspělé letecké mobility a taky širší akceptace takového způsobu dopravy veřejností.

Supernal vyvíjí celou rodinu elektrických letounů a spojuje veřejné i soukromé subjekty, aby z městského a meziměstského létání vytvořil celé nové odvětví. "Konstruujeme trvale udržitelné dopravní prostředky s potenciálem rozvíjet způsob, jímž žijeme, pracujeme a trávíme volný čas," podotýká Ben Diachun.

V britském Coventry už dokonce vzniká první městský "přístav" pro malá elektrická letadla s vertikálním vzletem, aerotaxi i doručovací drony. Supernal uzavřel partnerství s firmou Urban-Air Port, která tento přistávací multifunkční ostrov vyvíjí. První prototyp má v Coventry fungovat už příští rok.

Zdroj: Hyundai Motor Group / Profimedia

​Cílem Supernalu je propojit inovátory, vědce, další firmy i zajímavé startupy a vytvořit celý ekosystém nové městské dopravy kombinací různých dopravních prostředků. Cestující si budou podle této vize plánovat cesty v jedné aplikaci – podobně jako na současných platformách pro sdílení jízd.

Zásadním úkolem bude zajistit ekonomickou dostupnost takové přepravy a samozřejmě taky přesvědčit veřejnost, že tohle je skutečná budoucnost MHD.

"Jako průmysloví inovátoři neseme odpovědnost za integraci vyspělé letecké mobility do současných systémů dopravy, aby je tento druh mobility vhodně doplňoval. Rozvíjení trhu – od letounů přes klíčovou infrastrukturu až po veřejnou akceptaci – vyžaduje dobře promyšlenou strategii. Vše do sebe musí dokonale zapadat, abychom mohli potenciál letecké mobility využívat naplno," popisuje generální ředitel společnosti Supernal a prezident společnosti Hyundai Motor Group Jaiwon Shin.

Související obsah

​Supernal je jednou z více než 50 průkopnických společností koncernu Hyundai, spolupracujících na poskytování mobility jako služby. Vznikla v rámci strategického přechodu koncernu od výrobce automobilů na poskytovatele chytrých řešení pro mobilitu.

"Máme odvážné ambice, ale být prvními na trhu mezi ně nepatří. Pracujeme na tom, abychom vyráběli ten správný produkt a vytvořili správný integrovaný trh. Přitom využijeme výrobní know-how koncernu Hyundai Motor Group, abychom mohli AAM nabízet za správnou cenu a aby byl tento druh dopravy dostupný pro široké spektrum obyvatelstva," dodává Shin.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události