Zdražování

Drsné zdražování zasáhlo i menší modely ojetých aut. Nabídka se dál zužuje

Drsné zdražování zasáhlo i menší modely ojetých aut. Nabídka se dál zužuje
Zdroj: profimedia.cz

Nedostatek čipů a dalších materiálů pro výrobu nových aut, vysoká inflace, celosvětová energetická krize. To jsou hlavní příčiny toho, že se nejen čeští řidiči musí aktuálně spokojit s omezenější nabídkou ojetých vozů na trhu a také počítat s vyššími cenami. Někdy i dramaticky vyššími.

Citelné zdražování se dotklo i malých aut, cena některých ojetin je dnes dokonce dvakrát vyšší, než byla pořizovací cena nového auta před dvěma lety. Vyplývá to z analýzy trhu společnosti AAA Auto.

Asi nejnápadnějším příkladem auta, jehož cena jako ojetiny je vyšší než cena tehdy nového vozu, je Suzuki Jimny. Ceníková suma nového auta se pohybovala někde okolo 450 tisíc korun, jako dvouletá ojetina se dnes na trhu prodává i za více než 800 tisíc korun!

Ceny ojeté Škody Fabie zvedlo i oznámení mladoboleslavské automobilky, že ve verzi kombi už nebude mít pokračovatele. Jako zánovní ojetina tak Fabia v kombíku často atakuje původní ceníkové sumy.

Oproti loňsku klesla letos nabídka ojetých aut ve střední Evropě o téměř 36 tisíc vozů a souběžně s tím vylétly i jejich ceny. Nedostatkovým zbožím jsou mezi malými modely hlavně auta vyrobená v letech 2014 až 2016. Stáří těchto ojetin je meziročně přirozeně o 12 měsíců vyšší, ale jejich průměrná cenovka vzrostla o 10 tisíc korun, stejně jako se zvýšil průměrný nájezd o 10 tisíc najetých kilometrů.

Související obsah

​Za loňské ceny teď pořídíte ojetinu, která bude mít mnohem víc najeto. To je příklad Hyundai i20. "U tohoto modelu došlo vzhledem k situaci na trhu k poklesu počtu zobchodovaných aut o 17 %, vozy jsou o rok starší, v průměru mají o 12 tisíc kilometrů více najeto, ale průměrná cena je stejná jako v loňském roce," potvrzuje provozní ředitel sítě autocenter AAA Auto Petr Vaněček.

Ještě výraznější rozdíl zaznamenal model Škoda Rapid Spaceback. "U tohoto modelu se podle našich analýz prodeje na trhu propadly oproti loňsku o 24 %. A stejně jako u Hyundai i20 se průměrná cenovka vůbec nezměnila, přičemž vozy jsou o rok starší a mají v průměru najeto o 25 tisíc km více," komentuje současnou situaci Vaněček.

Související obsah

​Zdražování je ale dobrou zprávou pro všechny majitele těchto vozů, kteří se chtějí ojetiny zbavit. "Dá se v podstatě říct, že pokud majitel disponuje autem s rokem výroby 2014–2016 a používá jej běžným způsobem, tedy do 20 tisíc najetých kilometrů ročně, jeho hodnota v dnešních dnech neklesá," doplňuje Vaněček.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdražování

Důležité Události