Volkswagen, Genesis, Jeep, Tesla a Lincoln. To jsou značky, které uzavírají žebříček spolehlivosti sestavený americkou spotřebitelskou organizací Consumer Reports. Jaké značky naopak patří mezi nejspolehlivější?
"Elektrická SUV jako kategorie vozidel jsou z hlediska spolehlivosti na absolutním dně," tvrdí Jake Fisher, šéf testování vozidel ve spotřebitelské organizaci Consumer Reports, která se věnuje nezávislému testování produktů a služeb.
Tvrdé hodnocení elektromobilů je jedním ze závěrů aktuálního srovnání, ve kterém se hodnotila spolehlivost jednotlivých značek a jejich modelů. Consumer Reports spolehlivost aut hodnotí už od 80. let minulého století a podle jeho žebříčků se rozhoduje řada amerických zákazníků.
Velké elektromobily stáhly dolů americkou značku Tesla, která mezi 28 automobilkami skončila předposlední. Za ní skončila už jen značka Lincoln patřící koncernu Ford.
Ford naopak bodoval se svým elektrickým Mustangem Mach-E, který je podle Consumer Reports jediným elektrickými SUV s nadprůměrnou spolehlivostí.
Z modelů Tesly dosáhl průměrného hodnocení jen sedan Model 3, ostatní měly podprůměrné výsledky. Tesly mají problémy s křídlovými dveřmi, netěsností a špatně montovanými díly karoserie nebo s ovládáním klimatizace.
Obecně jsou slabými články elektromobilů baterie, systémy pro distribuci energie a také spousta elektroniky.
Naopak kompaktní hybridy a plug-in hybridy jsou letos nejlépe hodnocenou kategorií s nadprůměrnou celkovou spolehlivostí u všech hodnocených modelů.
Hned osm z deseti nejlépe hodnocených značek bylo japonských.
Nejspolehlivější jsou podle Consumer Reports dlouhodobě japonské značky Lexus, Mazda a Toyota. Lexus se letos poprvé dostal na první příčku hlavně díky stoprocentnímu hodnocení modelu GX, který byl spolu s Chevroletem Trailblazer vyhodnocený jako vůbec nejspolehlivější model roku.
Naopak Toyota i Mazda o jednu pozici klesly. Nadprůměrně bodovaly všechny modely Mazdy kromě Mazdy3, která má stejně jako loni průměrnou spolehlivost.
Toyotu ztratila druhou pozici i kvůli průměrnému hodnocení Corolly Hatchback a SUV RAV4.
První pětku letos uzavírá značka Infiniti, která v žebříčku poskočila o šest míst nahoru. Skokanem je ale Mini, které se posunulo hned o 13 pozic až na 10. místo.
Skóre spolehlivosti se počítá na stupnici od 0 do 100 bodů, průměrné hodnocení se pohybuje mezi 41 a 60 body. Asijské automobilky mají průměr 62 bodů, evropské značky zaostávají o 18 bodů a americké mají průměr 42 bodů.
Hodnocení značky se počítá z průměrného skóre spolehlivosti vozidel v celé její modelové řadě. Někteří výrobci prodávající na americkém trhu se do žebříčku nedostali, protože Consumer Reports neměl dostatečné údaje. To je případ značek Alfa Romeo, Dodge, Fiat, Jaguar, Land Rover, Maserati, Mitsubishi nebo Polestar.
Tady je žebříček 28 značek podle spolehlivosti:
1. Lexus – celkové skóre 76
2. Mazda – celkové skóre 75
3. Toyota – celkové skóre 71
4. Infiniti – celkové skóre 69
5. Buick – celkové skóre 66
6. Honda – celkové skóre 66
7. Subaru – celkové skóre 66
8. Acura – celkové skóre 64
9. Nissan – celkové skóre 63
10. Mini – celkové skóre 60
11. Hyundai – celkové skóre 56
12. Chrysler – celkové skóre 54
13. Porsche – celkové skóre 52
14. Chevrolet – celkové skóre 48
15. Audi – celkové skóre 47
16. Cadillac – celkové skóre 47
17. BMW – celkové skóre 45
18. Ford – celkové skóre 44
19. Kia – celkové skóre 43
20. Volvo – celkové skóre 42
21. Ram – celkové skóre 40
22. GMC – celkové skóre 37
23. Mercedes-Benz – celkové skóre 34
24. Volkswagen – celkové skóre 31
25. Genesis – celkové skóre 30
26. Jeep – celkové skóre 26
27. Tesla – celkové skóre 25
28. Lincoln – celkové skóre 18