Autoservis

Která značka vyrábí nejspolehlivější auta? Tesla i VW v průzkumu propadly

Která značka vyrábí nejspolehlivější auta? Tesla i VW v průzkumu propadly
Zdroj: Profimedia

Volkswagen, Genesis, Jeep, Tesla a Lincoln. To jsou značky, které uzavírají žebříček spolehlivosti sestavený americkou spotřebitelskou organizací Consumer Reports. Jaké značky naopak patří mezi nejspolehlivější?

"Elektrická SUV jako kategorie vozidel jsou z hlediska spolehlivosti na absolutním dně," tvrdí Jake Fisher, šéf testování vozidel ve spotřebitelské organizaci Consumer Reports, která se věnuje nezávislému testování produktů a služeb.

Tvrdé hodnocení elektromobilů je jedním ze závěrů aktuálního srovnání, ve kterém se hodnotila spolehlivost jednotlivých značek a jejich modelů. Consumer Reports spolehlivost aut hodnotí už od 80. let minulého století a podle jeho žebříčků se rozhoduje řada amerických zákazníků.

Velké elektromobily stáhly dolů americkou značku Tesla, která mezi 28 automobilkami skončila předposlední. Za ní skončila už jen značka Lincoln patřící koncernu Ford.

Ford naopak bodoval se svým elektrickým Mustangem Mach-E, který je podle Consumer Reports jediným elektrickými SUV s nadprůměrnou spolehlivostí.

Související obsah

​Z modelů Tesly dosáhl průměrného hodnocení jen sedan Model 3, ostatní měly podprůměrné výsledky. Tesly mají problémy s křídlovými dveřmi, netěsností a špatně montovanými díly karoserie nebo s ovládáním klimatizace.

Obecně jsou slabými články elektromobilů baterie, systémy pro distribuci energie a také spousta elektroniky.

Naopak kompaktní hybridy a plug-in hybridy jsou letos nejlépe hodnocenou kategorií s nadprůměrnou celkovou spolehlivostí u všech hodnocených modelů.

Hned osm z deseti nejlépe hodnocených značek bylo japonských.

Nejspolehlivější jsou podle Consumer Reports dlouhodobě japonské značky Lexus, Mazda a Toyota. Lexus se letos poprvé dostal na první příčku hlavně díky stoprocentnímu hodnocení modelu GX, který byl spolu s Chevroletem Trailblazer vyhodnocený jako vůbec nejspolehlivější model roku.

Naopak Toyota i Mazda o jednu pozici klesly. Nadprůměrně bodovaly všechny modely Mazdy kromě Mazdy3, která má stejně jako loni průměrnou spolehlivost.

Toyotu ztratila druhou pozici i kvůli průměrnému hodnocení Corolly Hatchback a SUV RAV4.

První pětku letos uzavírá značka Infiniti, která v žebříčku poskočila o šest míst nahoru. Skokanem je ale Mini, které se posunulo hned o 13 pozic až na 10. místo.

Související obsah

​Skóre spolehlivosti se počítá na stupnici od 0 do 100 bodů, průměrné hodnocení se pohybuje mezi 41 a 60 body. Asijské automobilky mají průměr 62 bodů, evropské značky zaostávají o 18 bodů a americké mají průměr 42 bodů.

Hodnocení značky se počítá z průměrného skóre spolehlivosti vozidel v celé její modelové řadě. Někteří výrobci prodávající na americkém trhu se do žebříčku nedostali, protože Consumer Reports neměl dostatečné údaje. To je případ značek Alfa Romeo, Dodge, Fiat, Jaguar, Land Rover, Maserati, Mitsubishi nebo Polestar.

Tady je žebříček 28 značek podle spolehlivosti:

1. Lexus – celkové skóre 76

2. Mazda – celkové skóre 75

3. Toyota – celkové skóre 71

4. Infiniti – celkové skóre 69

5. Buick – celkové skóre 66

6. Honda – celkové skóre 66

7. Subaru – celkové skóre 66

8. Acura – celkové skóre 64

9. Nissan – celkové skóre 63

10. Mini – celkové skóre 60

11. Hyundai – celkové skóre 56

12. Chrysler – celkové skóre 54

13. Porsche – celkové skóre 52

14. Chevrolet – celkové skóre 48

15. Audi – celkové skóre 47

16. Cadillac – celkové skóre 47

17. BMW – celkové skóre 45

18. Ford – celkové skóre 44

19. Kia – celkové skóre 43

20. Volvo – celkové skóre 42

21. Ram – celkové skóre 40

22. GMC – celkové skóre 37

23. Mercedes-Benz – celkové skóre 34

24. Volkswagen – celkové skóre 31

25. Genesis – celkové skóre 30

26. Jeep – celkové skóre 26

27. Tesla – celkové skóre 25

28. Lincoln – celkové skóre 18

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události