Škoda Auto

Mladoboleslavská Škodovka zase bez šéfa! Schäfer odejde řídit Volkswagen

Mladoboleslavská Škodovka zase bez šéfa! Schäfer odejde řídit Volkswagen
Zdroj: Škoda Storyboard

Rok a čtyři měsíce řídí mladoboleslavskou automobilku nový šéf Thomas Schäfer. Moc dlouho už se v čele představenstva neohřeje. Od dubna se stěhuje do Wolfsburgu, kde má v létě převzít Volkswagen, hlavní značku německého koncernu. Změny společnost oznámila ve čtvrtek po zasedání dozorčí rady. Kdo Schäfera v Česku nahradí, zatím není jasné.

Thomas Schäfer od července povede VW, hlavní značku německého koncernu. Do Wolfsburgu ale zamíří z Mladé Boleslavi už v dubnu, kdy se stane členem představenstva značky. Po necelých dvou letech tak skončí v pozici předsedy představenstva společnosti Škoda Auto.

Schafer v Německu nahradí dosavadního šéfa VW Ralfa Brandstättera, který má od srpna řídit aktivity Volkswagenu v Číně. Důvod? Koncern prý chce zefektivnit chod společnosti tak, aby byla připravena na výzvy nadcházejících let - elektrifikaci a digitalizaci.

Brandstätter povýšil i do představenstva celého koncernu, které dál povede Herbert Diess, ačkoliv má v poslední době velké neshody s vlivnými odbory celého koncernu hlavně kvůli změnám ve výrobních procesech souvisejících s rázným přetočením kormidla k elektromobilitě.

Související obsah

​Diess přijde o část pravomocí - Čínu za něj přebírá Brandstätter a za odbyt celé skupiny bude zodpovědná další nová členka představenstva Hildegarda Wortmannová z Audi. Od prvního srpna bude členem představenstva celého koncernu také Schäfer.

Thomas Schäfer přišel do Škodovky vloni v srpnu a dostal za úkol vrátit ji mezi levnější, tedy dostupnější značky. "Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu," prohlásil tehdy koncernový boss Herbert Diess pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Související obsah

​"Chceme vybudovat nový potenciál pro některé trhy a stát se atraktivnější pro další vrstvy zákazníků. Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi jsou naši klíčoví konkurenti, tam zaútočíme," vzkázal sám Schäfer, který do té doby vedl zastoupení VW v jižní Africe a subsaharském regionu.

Ve Škodovce s velkým očekáváním uváděl na trh novou generaci Fabie, i když musel z ekonomických důvodů škrtnout z výroby její kombíkovou verzi. Byl i u spuštění výroby Enyaqu a představení několika feceliftů či modelů určených pro asijské trhy. Hlavně ale musel čelit krizi způsobené pandemií koronaviru a následně nedostatkem dílů.

Související obsah

​Kdo bude šéfovat Škodovce po něm, to zatím není jasné. Ačkoliv favorit by tu byl - Martin Jahn, někdejší místopředseda vlády pro ekonomiku, který se do Škodovky vrátil před necelým rokem. Dlouholetý vrcholový manažer dostal funkci člena představenstva pro prodej a marketing, ale před nástupem Schäfera se spekulovalo, že by mohl celou automobilku dokonce řídit. Jahn se mimochodem ve středu stal prezidentem českého Sdružení automobilového průmyslu a vrátil se tak do funkce, kterou zastával už v letech 2009 – 2016.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události