Škoda Auto

Škodovka šetří a popírá krizi. Tržby navzdory výpadkům ve výrobě rostou

Škodovka šetří a popírá krizi. Tržby navzdory výpadkům ve výrobě rostou
Zdroj: Škoda Auto

Automobilku Škoda zasáhl další výpadek v dodávkách polovodičů a výroba aut výrazně pokulhává. Vedení firmy přesto neopouští optimismus, pochvaluje si úsporná opatření a rostoucí tržby.

"Náš program na zvýšení výkonnosti funguje. Díky přísné kontrole nákladů a dalším optimalizačním opatřením zejména v oblasti prodeje, se nám v prvním pololetí podařilo výrazně zvýšit provozní výsledek a tržby. S rentabilitou tržeb dosahující 9,6 % je Škoda Auto trvale zisková a její provozní činnost je mimořádně silná. Do druhého pololetí se proto dívám s optimismem. Vysokou nákladovou kázeň si zachováme," říká člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast financí a IT Klaus-Dieter Schürmann.

A to přesto, že výroba kvůli celosvětovému nedostatku čipů v podstatě stojí - automobilka dočasně zastavila některé linky a další provozy. "Z důvodu zastavení provozu továrny na výrobu čipů v minulých dnech, totiž firmu Škoda zasáhl další výpadek dodávek polovodičů. Nejen, že se k původně naplánované hromadné dovolené ve 31. a 32. kalendářním týdnu připojila odstávka výroby před dovolenou, tedy ve čtvrtek 29. a v pátek 30. července, ale situace s nedostatkem čipů a dalších komponentů se zhoršila natolik, že se výroba vozů nerozjede ani ve 33. kalendářním týdnu, tedy v týdnu po hromadné dovolené," oznámily ve čtvrtek odbory v aktuálním vydání Škodováckého odboráře.

Související obsah

Znamená to, že výroba bude stát skoro celý měsíc a rozjede se nejdříve na konci srpna. "Náběh výroby vozů nastane noční směnou z neděle na pondělí 23. srpna, a to jak v Mladé Boleslavi, tak i v Kvasinách," počítají odboráři. Částečně pojedou jen některé provozy, například lisovny či výroba motorů a komponentů, ve Vrchlabí by měla vynucená odstávka trvat jen několik dní.

Řada zaměstnanců ale přijde o část výplat, i když výpadek nebude fatální. "I v této složité situaci se nám podařilo vyjednat překážku na straně zaměstnavatele s náhradou 85 procent průměrné mzdy,“ uvedl odborový předák Jaroslav Povšík.


Nahlédněte do výroby enyaqů:

Vedení firmy zůstává pozitivní i díky tomu, že Škodovka v prvním pololetí proti loňskému roku finančně výrazně posílila, zvýšila provozní výsledek o tržby.

Provozní výsledek se v porovnání se stejným obdobím minulého roku zvýšil o 327,2 % na 974 milionů eur, tržby celé skupiny od ledna do června vzrostly ve srovnání s loňským rokem o 35,2 % na 10,199 miliardy eur a celosvětové dodávky škodovek zákazníkům v prvním pololetí vzrostly v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 20,8 % na 515 300 vozů. Mimořádně silný nárůst dodávek vozů zaznamenala automobilka v Rusku (+54,3 %), Indii (+31,2 %), východní Evropě (+35,0 %) i západní Evropě (+30,9 %).

Související obsah

"Ohlížíme se za skvělým prvním pololetím. Navzdory nedostatku polovodičů a dopadům pandemie koronaviru se nám dokonce podařilo překonat výsledky roku 2019 před pandemií. Blahopřeji všem zaměstnancům ŠKODA AUTO k tomuto vynikajícímu společnému výkonu! Vytvořili jsme si tím velmi dobrý základ pro úspěšnou realizaci naší nové firemní strategie," vzkazuje předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer.

A pozitivní zůstává i Martin Jahn, člen představenstva společnosti za oblast prodeje a marketingu, který věří hlavně škodováckým novinkám. "Impulzem pro další růst budou po úspěšném uvedení modelu Enyaq iV také nová generace modelu Fabia a nedávno modernizovaný model Kodiaq," míní.

Související obsah

Do roku 2030 se Škoda chce stát jednou z pěti nejprodávanějších automobilových značek v Evropě. Spoléhá na atraktivní nabídku modelů i na další elektrifikaci svého portfolia. Součástí strategie je také záměr, aby se Škodovka stala nejúspěšnější evropskou značkou v Indii, Rusku a severní Africe, tedy v regionech, které má na starosti v rámci celého koncernu Volkswagen.

Související obsah

A podle vedení dál platí plán proměnit Česko v centrum rozvoje elektromobility.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události